Прејди на содржината

Фудбалска репрезентација на Германија под 21 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
 Германија
СојузФудбалски сојуз на Германија
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторГерманија Штефан Кунц
КапитенЏонатан Та
Најмногу настапиФабијан Ернст (31)
Најдобар стрелецПјер Литбарски
ФИФА кодGER
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
под 23:
Германија Западна Германија 3–3 ЈугославијаЈугославија
(Франкфурт, Германија; 25 јуни 1955)
под 21:
Полска Полска 1–0 Западна Германија Германија
(Торуњ, Полска; 10 октомври 1979)
Најголема победа
Сан Марино Сан Марино 0–11 Германија Германија
Серавале, Сан Марино; 17 ноември 2009)
Најлош пораз
Португалија Португалија 5–0 Германија Германија
(Оломуц, Чешка; 27 јуни 2015)
Европско првенство под 21 година
Учества11 (Првпат во 1982)
Најдобар резултатПобедници, (2009, 2017)

Фудбалската репрезентација на Германија под 21 година е фудбалска репрезентација на Германија за играчи на возраст до и под 21 година и е контролирана од страна на Фудбалскиот сојуз на Германија. Првиот натпревар оваа репрезентација (тогаш под името Западна Германија) го одиграла на 10 октомври 1979 година, кога загубила со 1-0 од Полска во Торуњ.

Репрезентацијата се натпреварува во квалификациите за Европското првенство под 21 година, кое се одржува на секои две години. Досега Германија има две победи на натпреварувањето во 2009 и 2017.

Настапи на меѓународни натпреварувања[уреди | уреди извор]

Европско првенство за играчи под 21 година[уреди | уреди извор]

како Западна Германија[уреди | уреди извор]

настапи на првенството под 23 години

Европското првенство за играчи под 21 година, најпрво се играло за играчи под 23 години во периодот 1972-1976.

Година Пласман
1972 Четвртфинале
1974 Не се квалификувале
1976 Не учествувале
настапи на првенството под 21 година
Година Пласман
1978 Не учествувале
1980 Не учествувале
1982 Финале
1984 Не се квалификувале
1986 Не се квалификувале
1988 Не се квалификувале
1990 Четвртфинале

како Германија[уреди | уреди извор]

Слика од натпреварот Германија-Шпанија на Европското првенство 2009.
Година Пласман
1992 Четвртфинале
Франција 1994 Не се квалификувале
Шпанија 1996 Четвртфинале
Романија 1998 Четвртфинале
Словачка 2000 Не се квалификувале
Швајцарија 2002 Не се квалификувале
Германија 2004 Групна фаза
Португалија 2006 Групна фаза
Холандија 2007 Не се квалификувале
Шведска 2009 Шампиони
Данска 2011 Не се квалификувале
Израел 2013 Групна фаза
Чешка 2015 Полуфинале
Полска 2017 Шампиони
Италија/Сан Марино 2019 Финале

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Состав на Германија за Европското првенство за играчи под 21 година, кое се одржало во Италија и Сан Марино од 16 до 30 јуни 2019.[1]

Настапи и голови од 27 јуни 2019.[2]
Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Александер Нибел 30 септември 1996(1996-09-30)(27 г.) 16 0 Германија Шалке 04 Шалке 04
2 ОД Бенјамин Хенрихс 23 февруари 1997(1997-02-23)(27 г.) 16 0 Франција Монако Монако
3 ОД Лукас Клостерман 3 јуни 1996(1996-06-03)(28 г.) 21 2 Германија РБ Лајпциг РБ Лајпциг
4 ОД Џонатан Та 11 февруари 1996(1996-02-11)(28 г.) 13 0 Германија Бајер Леверкузен Бајер Леверкузен
5 ОД Тимо Баумгартл 4 март 1996(1996-03-04)(28 г.) 19 1 Германија Штутгарт Штутгарт
6 СР Максимилијан Егештајн 8 декември 1996(1996-12-08)(27 г.) 15 1 Германија Вердер Бремен Вердер Бремен
7 СР Левин Езтунали 15 март 1996(1996-03-15)(28 г.) 29 7 Германија Мајнц Мајнц 05
8 СР Махмуд Дауд 1 јануари 1996(1996-01-01)(28 г.) 21 4 Германија Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
9 НП Лукас Нмеча 14 декември 1998(1998-12-14)(25 г.) 3 0 Англија Престон Престон
10 НП Лука Валдшмит 19 мај 1996(1996-05-19)(28 г.) 14 10 Германија Фрајбург Фрајбург
11 СР Марко Рихтер 24 ноември 1997(1997-11-24)(26 г.) 7 3 Германија Аугсбург Аугсбург
12 ГМ Флоријан Милер 13 ноември 1997(1997-11-13)(26 г.) 2 0 Германија Мајнц Мајнц 05
13 НП Јоханес Егештајн 8 мај 1998(1998-05-08)(26 г.) 6 1 Германија Вердер Бремен Вердер Бремен
14 ОД Максимилијан Мителштат 18 март 1997(1997-03-18)(27 г.) 5 1 Германија Херта Херта Берлин
15 ОД Валдемар Антон 20 јули 1996(1996-07-20)(27 г.) 11 0 Германија Хановер 96 Хановер 96
16 СР Суат Сердар 11 април 1997(1997-04-11)(27 г.) 7 2 Германија Шалке 04 Шалке 04
17 ОД Феликс Удуохаи 9 септември 1997(1997-09-09)(26 г.) 6 1 Германија Волфсбург Волфсбург
18 СР Надим Амири 27 октомври 1996(1996-10-27)(27 г.) 23 5 Германија Хофенхајм Хофенхајм
19 СР Флоријан Нојхаус 16 март 1997(1997-03-16)(27 г.) 16 1 Германија Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах
20 СР Робин Кох 17 јуни 1996(1996-06-17)(27 г.) 5 0 Германија Фрајбург Фрајбург
21 СР Арне Мајер 8 јануари 1999(1999-01-08)(25 г.) 8 1 Германија Херта Херта Берлин
22 СР Едуард Левен 28 јануари 1997(1997-01-28)(27 г.) 7 1 Германија Нирнберг Нирнберг
23 ГМ Маркус Шуберт 12 јуни 1998(1998-06-12)(26 г.) 1 0 Германија Динамо Дрезден Динамо Дрезден

Селектори[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Unser Kader für die U 21-EM“. dfb.de. Посетено на 7 June 2019.
  2. „U 21-Nationalteam Männer Team“. dfb.de. Посетено на 4 March 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]