Франк Рибери

Од Википедија — слободната енциклопедија
Франк Рибери
Лични податоци
Полно име Франк Анри Пјер Рибери[1]
Роден на 7 април 1983(1983-04-07)(41 г.)
Роден во Болуњ-сур-Мер, Франција
Држава Франција Франција
Висина &100000000000001700000001,70 м
Позиција крило
Клупски податоци
Сегашен клуб Салернитана Салернитана
Број 7
Младинска кариера
1996–1999 Лил Лил
1999–2000 Булоњ Булоњ
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2000–2002 Булоњ Булоњ 28 (6)
2002–2003 Алес Алес 19 (1)
2003–2004 Брест Брест 35 (3)
2004–2005 Мец Мец 20 (1)
2005 Галатасарај Галатасарај 14 (0)
2005–2007 Марсеј Олимпик Марсеј 60 (11)
2007–2019 Бајерн Минхен Бајерн Минхен 273 (85)
2019–2021 Фјорентина Фјорентина 50 (5)
2021– Салернитана Салернитана 8 (0)
Репрезентација
2004–2006 Франција Франција 21 13 (2)
2006–2014 Франција Франција 81 (16)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 18:19, 8 April 2017 (UTC)
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 20 November 2013

Франк Хенри Пјер Рибери (француски: Franck Henry Pierre Ribéry, роден на 7 април 1983 во Болуњ-сур-Мер) — француски фудбалер, играч од средниот ред или напаѓач на Салернитана и поранашен репрезентативец на Франција.

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Тој главно на почетокот на кариерата настапувал како крилен играч од средината на теренот, најчесто на левата страна, иако игра со десната нога, и е познат по брзиот чекор, енергијата, вештините и прецизните додавања.[2] Рибери е опишан како играч кој е брз и одличен дриблер, кој има голема контрола над топката.[3] Откако се приклучил на Баерн, тој бил признат на светската фудбалска сцена како еден од најдобрите француски фудбалери на својата генерација.

Претходниот талисман на француската репрезентација, Зинедин Зидан, го нарекол Рибери „Бисер на францускиот фудбал“.[4]

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Почетоци[уреди | уреди извор]

Рибери ја започнал својата кариера, во 1989 година на возраст од само 6 години, приклучувајќи се во академијата на локалниот аматерски клуб Конти Булоњ. Тој го напуштил клубот по седум години и во 1996 година преминал во младинската школа на Лил, но по три години поради тешкотии во прилагодувањето се вратил во Булоњ. Во 1999 година, Рибери му се приклучил на УС Булоњ, каде дебитирал како професионалец во Аматерското првенство на Франција.

Во 2002 година, тој се преселил во Алес, а следната година го носел дресот на екипата на Брест.

Во 2004 година, Рибери бил ангажиран од страна на екипата на Мец, со која го направил своето деби во најсилната француска фудбалска лига, Лига 1. Иако во првиот дел од сезоната бил стандарден и забележал 20 настапи и 2 гола во лигата за Мец, сепак тој го напуштил клубот и се преселил во Турција по само шест месеци по доаѓањето во Мец.

Галатасарај[уреди | уреди извор]

Во јануари 2005, Рибери потпишал за Галатасарај. Својата највпечатлива партија во дресот на "Галата" ја имал во финалето на Купот на Турција, каде тој бил клучна фигура на својот тим во незаборавната победа со 5-1 над Фенербахче на 11 мај 2005. Рибери го постигнал првиот гол во натпреварот по само 15 минути игра и асистирал за уште еден пред да биде заменет во второто полувреме. Освојувањето на Купот на Турција, всушност бил неговиот прв освоен трофеј во кариерата. Сепак и покрај среќниот крај на сезоната, Рибери си заминал од клубот на контроверзен начин, со цел да се врати во Франција.

Олимпик Марсеј[уреди | уреди извор]

Во летото 2005 година, Рибери се вратил во својата татковина потпишувајќи договор на пет години со Олимпик Марсеј. Своето деби за клубот го имал на 30 јули 2005, во поразот со 2-0 од Бордо. Својот прв гол за клубот го постигнал на 17 септември во победата со 2-1 над Троа. Во својата прва сезона, тој му помогнал на клубот да стигне до финалето на Купот на Франција во кое тие сепак биле поразени од Париз Сен Жермен на Стад де Франс со 1-2. Вкупно за Олимпик Марсеј одиграл две сезони во кои забележал 89 настапи и постигнал 18 голови.

Бајерн Минхен[уреди | уреди извор]

Рибери во Бајерн Минхен со дресот со број 7.

Во 2007 година, Рибери се преселил во германскиот гигант Бајерн Минхен за сума од 25 милиони евра, потпишувајќи четиригодишен договор.

Во 12 сезони колку што поминал во Бајерн, тој освоил со нив буквално се што можело да се освои вклучувајќи: девет титули во Бундеслигата, шест во Купот на Германија, еден Лига куп, четири суперкупа, како и Лигата на шампионите во сезоната 2012-2013, Светското клупско првенство (2013) и Суперкупот на УЕФА (2013). Неговата одлична форма и одличните игри на Бајерн во сезоната 2012-2013, во која клубот ја освоил тројната круна, го довела Рибери до номинација во изборот за најдобар играч на годината и добитник на Златната топка, заедно со Лионел Меси и Кристијано Роналдо која сепак на крајот му припаднала на португалецот од екипата на Реал Мадрид.

Вкупно за Бајерн Минхен одиграл 425 натпревари и постигнал 124 голови.

Фјорентина[уреди | уреди извор]

Во август 2019 година, Рибери како слободен играч потпишал едногодишен договор со италијанската Фјорентина.[5] Своето деби за виола го направил на 24 август, влегувајќи како замена во првото коло на Серија А во поразот со 3-4 на домашен терен од Наполи.[6] Својот прв гол за клубот го постигнал во ремито 2-2 на гостувањето кај Аталанта на 22 септември.[7]

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Во периодот помеѓу 2006 и 2014 година, Рибери одиграл 81 натпревар за француската сениорска репрезентација. Тој исто така ја претставувал својата држава на две Светски првенства во 2006 и 2010 и две Евроски првенства во 2008 и 2012 година.

Своето деби за репрезентацијата Рибери го направил во мај 2006 година против Мексико. Својот прв репрезентативен погодок го постигнал на Светското првенство 2006, против Шпанија, а на истото првенство играл и во финалето во против Италија во кое неговата репрезентација загубила по изведување на пенали.

Својот последен настап за "триколорите" го имал во март 2014 година, кога влегол како замена во второто полувреме при победата со 2-0 над Холандија во пријателски натпревар.

Хронологија на репрезентативните настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― Франција
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
27-5-2006 Сен Дени Франција Франција 1 – 0 Мексико Мексико Пријателска - влегол во игра 75'
31-5-2006 Ленс Франција Франција 2 – 0 Данска Данска Пријателска - влегол во игра 66'
7-6-2006 Сен Етјен Франција Франција 3 – 1 Кина Кина Пријателска - влегол во игра 75'
13-6-2006 Штутгарт Франција Франција 0 – 0 Швајцарија Швајцарија СП 2006 - Прва фаза - заменет 70'
18-6-2006 Лајпциг Франција Франција 1 – 1 Јужна Кореја Јужна Кореја СП 2006 - Прва фаза - влегол во игра 60'
23-6-2006 Келн Того Того 0 – 2 Франција Франција СП 2006 - Прва фаза - заменет 77'
27-6-2006 Хановер Шпанија Шпанија 1 – 3 Франција Франција СП 2006 - Осминафинале 1 добил жолт картон во 88-мата минута 88'
1-7-2006 Франкфурт Бразил Бразил 0 – 1 Франција Франција СП 2006 - Четвртфинале - заменет 77'
5-7-2006 Минхен Португалија Португалија 0 – 1 Франција Франција СП 2006 - Полуфинале - заменет 72'
9-7-2006 Берлин Италија Италија 1 – 1 прод.
(5 – 3 пен.)
Франција Франција СП 2006 - Финале - заменет 100'
16-8-2006 Сараево Босна и Херцеговина Босна и Херцеговина 1 – 2 Франција Франција Пријателска - заменет 69'
2-9-2006 Тбилиси Грузија Грузија 0 – 3 Франција Франција Квал. за Евро 2008 - заменет 69'
6-9-2006 Сен Дени Франција Франција 3 – 1 Италија Италија Квал. за Евро 2008 - заменет 88'
7-10-2006 Глазгов Шкотска Шкотска 1 – 0 Франција Франција Квал. за Евро 2008 - заменет 74'
11-10-2006 Sochaux Франција Франција 5 – 0 Фарски Острови Фарски Острови Квал. за Евро 2008 -
7-2-2007 Сен Дени Франција Франција 0 – 1 Аргентина Аргентина Пријателска -
2-6-2007 Сен Дени Франција Франција 2 – 0 Украина Украина Квал. за Евро 2008 1
6-6-2007 Осер Франција Франција 1 – 0 Грузија Грузија Квал. за Евро 2008 - заменет 90+5'
22-8-2007 Трнава Словачка Словачка 0 – 1 Франција Франција Пријателска - заменет 72'
8-9-2007 Милано Италија Италија 0 – 0 Франција Франција Квал. за Евро 2008 - заменет 86'
12-9-2007 Париз Франција Франција 0 – 1 Шкотска Шкотска Квал. за Евро 2008 -
13-10-2007 Торшавни Фарски Острови Фарски Острови 0 – 6 Франција Франција Квал. за Евро 2008 - заменет 64'
17-10-2007 Нант Франција Франција 2 – 0 Литванија Литванија Квал. за Евро 2008 -
21-11-2007 Киев Украина Украина 2 – 2 Франција Франција Квал. за Евро 2008 - заменет 89'
26-3-2008 Сен Дени Франција Франција 1 – 0 Англија Англија Пријателска 1 добил жолт картон во 38-мата минута 38'
31-5-2008 Тулуза Франција Франција 0 – 0 Парагвај Парагвај Пријателска - заменет 46'
3-6-2008 Сен Дени Франција Франција 1 – 0 Колумбија Колумбија Пријателска 1 заменет 75'
9-6-2008 Цирих Романија Романија 0 – 0 Франција Франција Евро 2008 - Прва фаза -
13-6-2008 Берн Холандија Холандија 4 – 1 Франција Франција Евро 2008 - Прва фаза -
17-6-2008 Цирих Франција Франција 0 – 2 Италија Италија Евро 2008 - Прва фаза - заменет 10'
11-10-2008 Констанца Романија Романија 2 – 2 Франција Франција Квал. за СП 2010 1 заменет 90+1'
14-10-2008 Сен Дени Франција Франција 3 – 1 Тунис Тунис Пријателска - заменет 46'
19-11-2008 Сен Дени Франција Франција 0 – 0 Уругвај Уругвај Пријателска - заменет 58'
11-2-2009 Марсеј Франција Франција 0 – 2 Аргентина Аргентина Пријателска -
28-3-2009 Каунас Литванија Литванија 0 – 1 Франција Франција Квал. за СП 2010 1
1-4-2009 Сен Дени Франција Франција 1 – 0 Литванија Литванија Квал. за СП 2010 1
2-6-2009 Сент-Етјен Франција Франција 0 – 1 Нигерија Нигерија Пријателска - заменет 70'
5-6-2009 Лион Франција Франција 1 – 0 Турција Турција Пријателска - влегол во игра 59'
12-8-2009 Торшавн Фарски Острови Фарски Острови 0 – 1 Франција Франција Квал. за СП 2010 - влегол во игра 65'
5-9-2009 Сен Дени Франција Франција 1 – 1 Романија Романија Квал. за СП 2010 - влегол во игра 57'
9-9-2009 Белград Србија Србија 1 – 1 Франција Франција Квал. за СП 2010 - влегол во игра 77'
3-3-2010 Сен Дени Франција Франција 0 – 2 Шпанија Шпанија Пријателска - заменет 74'
26-5-2010 Ленс Франција Франција 2 – 1 Костарика Костарика Пријателска - заменет 84'
30-5-2010 Радес Тунис Тунис 1 – 1 Франција Франција Пријателска - заменет 46'
4-6-2010 Сен Пјер Франција Франција 0 – 1 Кина Кина Пријателска - заменет 62'
11-6-2010 Кејптаун Уругвај Уругвај 0 – 0 Франција Франција СП 2010 - Прва фаза - добил жолт картон во 19-тата минута 19'
17-6-2010 Полокване Франција Франција 0 – 2 Мексико Мексико СП 2010 - Прва фаза -
22-6-2010 Блумфонтејн Франција Франција 1 – 2 Јужна Африка Јужна Африка СП 2010 - Прва фаза -
25-3-2011 Луксембург Луксембург Луксембург 0 – 2 Франција Франција QEuro -
29-3-2011 Париз Франција Франција 0 – 0 Хрватска Хрватска Пријателска - влегол во игра 59'
3-6-2011 Минск Белорусија Белорусија 1 – 1 Франција Франција QEuro -
6-6-2011 Донецк Украина Украина 1 – 4 Франција Франција Пријателска - влегол во игра 64'
2-9-2011 Тирана Албанија Албанија 1 – 2 Франција Франција Квал. за Евро 2012 -
6-9-2011 Букурешт Романија Романија 0 – 0 Франција Франција Квал. за Евро 2012 -
11-11-2011 Сен Дени Франција Франција 1 – 0 САД САД Пријателска - заменет 64'
15-11-2011 Сен Дени Франција Франција 0 – 0 Белгија Белгија Пријателска - заменет 72'
29-2-2012 Бремен Германија Германија 1 – 2 Франција Франција Пријателска - заменет 46'
27-5-2012 Валенсиен Франција Франција 3 – 2 Исланд Исланд Пријателска 1 влегол во игра 75'
31-5-2012 Ремс Франција Франција 2 – 0 Србија Србија Пријателска 1 заменет 61'
5-6-2012 Ле Ман Франција Франција 4 – 0 Естонија Естонија Пријателска 1 заменет 64'
11-6-2012 Донецк Франција Франција 1 – 1 Англија Англија Евро 2012 - Прва фаза -
15-6-2012 Донецк Украина Украина 0 – 2 Франција Франција Евро 2012 - Прва фаза -
19-6-2012 Киев Шведска Шведска 2 – 0 Франција Франција Евро 2012 - Прва фаза -
23-6-2012 Донецк Шпанија Шпанија 2 – 0 Франција Франција Евро 2012 - Четвртфинале -
15-8-2012 Ле Авр Франција Франција 0 – 0 Уругвај Уругвај Пријателска -
7-9-2012 Хелсинки Финска Финска 0 – 1 Франција Франција Квал. за СП 2014 - заменет 89'
11-9-2012 Сен Дени Франција Франција 3 – 1 Белорусија Белорусија Квал. за СП 2014 1 заменет 90'
12-10-2012 Сен Дени Франција Франција 0 – 1 Јапонија Јапонија Пријателска - заменет 68'
16-10-2012 Мадрид Шпанија Шпанија 1 – 1 Франција Франција Квал. за СП 2014 -
14-11-2012 Парма Италија Италија 1 – 2 Франција Франција Пријателска - заменет 64'
6-2-2013 Сен Дени Франција Франција 1 – 2 Германија Германија Пријателска -
22-3-2013 Сен Дени Франција Франција 3 – 1 Грузија Грузија Квал. за СП 2014 1 заменет 78'
26-3-2013 Сен Дени Франција Франција 0 – 1 Шпанија Шпанија Квал. за СП 2014 -
14-8-2013 Брисел Белгија Белгија 0 – 0 Франција Франција Пријателска -
6-9-2013 Тбилиси Грузија Грузија 0 – 0 Франција Франција Квал. за СП 2014 -
10-9-2013 Гомел Белорусија Белорусија 2 – 4 Франција Франција Квал. за СП 2014 2 заменет 80'
11-10-2013 Париз Франција Франција 6 – 0 Австралија Австралија Пријателска 1 заменет 63'
15-10-2013 Сен Дени Франција Франција 3 – 0 Финска Финска Квал. за СП 2014 1
15-11-2013 Киев Украина Украина 2 – 0 Франција Франција Квал. за СП 2014 -
19-11-2013 Сен Дени Франција Франција 3 – 0 Украина Украина Квал. за СП 2014 -
5-3-2014 Сен Дени Франција Франција 2 – 0 Холандија Холандија Пријателска - влегол во игра 63'
Вкупно Настапи 81 Голови 16

Титули[уреди | уреди извор]

Ribéry collecting the Globe Soccer Awards Best Player of the Year award (2013)

Клупски[уреди | уреди извор]

Турција Галатасарај[уреди | уреди извор]

2004-2005.

Франција Олимпик Марсеј[уреди | уреди извор]

2005.

Германија Бајерн Минхен[уреди | уреди извор]

2007-2008, 2009-2010, 2012-2013, 2013-2014, 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017, 2017-2018, 2018-2019.
2007-2008, 2009-2010, 2012-2013, 2013-2014, 2015-2016, 2018-2019.
2007.
2012, 2016, 2017, 2018.
2012-2013 (финале 2009-2010, 2011-2012).
2013.
2013.

Репрезентација[уреди | уреди извор]

Франција Франција

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „FIFA Club World Cup Morocco 2013: List of Players“ (PDF). FIFA. 7 December 2013. стр. 5. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-12-24. Посетено на 7 December 2013.
  2. „Franck Ribéry“. fcbayern.de. Архивирано од изворникот на 2014-02-24. Посетено на 4 June 2015.
  3. „Franck Ribéry ESPN Profile“. ESPN. Архивирано од изворникот на 2010-12-31. Посетено на 5 October 2011.
  4. „A Ferrari in the Bayern shirt“. Bundesliga.de. 27 November 2007. Архивирано од изворникот на 2010-04-25. Посетено на 10 April 2010.
  5. „Franck Ribéry joins Fiorentina on free transfer after leaving Bayern Munich“. The Guardian. 21 August 2019. Посетено на 21 August 2019.
  6. „Fiorentina 3 - 4 Napoli“. Football Italia. 24 August 2019. Посетено на 25 August 2019.
  7. „Fiorentina, Ribery's goal and the record“. www.calciomercato.com. 22 September 2019. Посетено на 23 September 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]