Фудбалска репрезентација на Колумбија

Од Википедија — слободната енциклопедија
 Колумбија
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)Los Cafeteros[1]
Tricolor[1]
СојузФудбалска сојуз на Колумбија
КонфедерацијаКОНМЕБОЛ
СелекторАргентина Хосе Пекерман
КапитенРадамел Фалкао
Најмногу настапиКарлос Валдерама (111)[2][3]
Најдобар стрелецРадамел Фалкао и Арнолдо Игуаран (48)
Домашен стадионСтадион Метрополитано Роберто Мелендес
ФИФА кодCOL
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално4 (септември 2015)
Највисок3 (јули-август 2013)
Најнизок54 (јуни 2011)
Прв меѓународен натпревар
 Мексико 3–1 Колумбија Колумбија
(Панама Сити, Панама; 10 февруари 1938)
Најголема победа
 Бахреин 0–6 Колумбија Колумбија
(Рифа, Бахреин; 26 март 2015)
Најлош пораз
 Бразил 9–0[4] Колумбија Колумбија
(Лима, Перу; 24 март 1957)
Светско првенство
Учества5 (првпат во 1962)
Најдобар резултатчетвртфинале 2014
Копа Америка
Учества19
Најдобар резултатПобедници, 2001
КОНКАКАФ Голд куп
Учества3 (Прво во2000)
Најдобар резултатВицешампиони, 2000
Куп на Конфедерации
Учества1 (Прво во 2003)
Најдобар резултат4. место, 2003

Фудбалската репрезентација на Колумбија ја претставува Колумбија на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на Фудбалскиот сојуз на Колумбија.

Досега, Колумбија пет пати учествувала на Светските првенства, првпат на Светското првенство во 1962, каде завршиле како последни во групата. Најдобриот резултат го оствариле на последното првенство во 2014, каде стигнале до четвртфиналето.

Исто така, 19 пати учествувале на Континенталното првенство на Јужна Америка - Копа Америка и еднаш го освоиле во 2001 година.

Историја[уреди | уреди извор]

Репрезентацијата на Колумбија првиот официјален натпрвар го одиграла во 1938 година против репрезентацијата на Мексико. Првпат на светските првенства настапила во 1962, кога домаќин на првенството бил Чиле. На Светското првенство 1990 година одржано во Италија, за првпат успеале да ја минат првата фаза, но биле поразени од Камерун по продолжанија со 1-2. После три пропуштени светски првенства во 2002, 2006 и 2010 успеале да се квалификуваат за Светското првенство 2014 во Бразил, каде го направиле својот најдобар пласман пласирајќи се во четвртфиналето. Таму биле поразени од домаќнот на турнирот со 2-1, но во конечниот пласман го заземале 5. место.

Во 2003 година, Колумбија го имала својот единствен настап на Купот на Конфедерации каде завршиле на четврто место. Прво во полуфиналето ги победил Камерун а после тоа натпреварот за третото место донел повеќе спортска среќа на репрезентацијата на Турција.

Досега, репрезентацијата на Колумбија учествувала 19 пати на Континенталното првенство на Јужна Америка - Копа Америка. Најдобриот резултат го оствариле во 2001 година на домашен терен, кога за прв и досега единствен пат станале шампиони. Во финалето ја совалдале репрезентацијата на Мексико со 1-0 со голот на Иван Кордоба во 65-тата минута.

Трипати учествувале на КОНКАКАФ Голд купот, а најдобар резултат им е финалето од 2000 година, каде биле поразени од Канада.

Настапи на големите турнири[уреди | уреди извор]

Настапи на Светските првенства[уреди | уреди извор]

Светско првенство Квалификации за Светско првенство
Домаќин/Година Поз. ОН П Н И ДГ ПГ ОН П Н И ДГ ПГ
Уругвај 1930 Не учествувале Не учествувале
Италија 1934
Франција 1938 Се повлекле Се повлекле
Бразил 1950 Не учествувале Не учествувале
Швајцарија 1954 Добиле забрана за настап Добиле забрана за настап
Шведска 1958 Не се квалификувале 4 0 1 3 3 8
Чиле 1962 14 3 0 1 2 5 11 2 1 1 0 2 1
Англија 1966 Не се квалификувале 4 1 0 3 4 10
Мексико 1970 6 1 1 4 7 12
Германија 1974 4 1 3 0 3 2
Аргентина 1978 4 0 2 2 1 8
Шпанија 1982 4 0 2 2 4 7
Мексико 1986 8 3 2 3 7 11
Италија 1990 14 4 1 1 2 4 4 6 3 2 1 6 3
САД 1994 19 3 1 0 2 4 5 6 4 2 0 13 2
Франција 1998 21 3 1 0 2 1 3 16 8 4 4 23 15
Јужна Кореја Јапонија 2002 Не се квалификувале 18 7 6 5 20 15
Германија 2006 18 6 6 6 24 16
ЈАР 2010 18 6 5 7 22 26
Бразил 2014 5 5 4 0 1 12 4 16 9 3 4 27 13
Русија 2018 Учествуваат во квалификациите Учествуваат во квалификациите
Катар 2022
Вкупно 5/20 13 3 2 8 14 23 134 50 40 44 166 149

Копа Америка[уреди | уреди извор]

Копа Америка
Година Рунда Позиција Pld W D* L GF GA
Јужна Америка 1975 Вицешампиони 2-ри 9 6 0 3 11 5
Јужна Америка 1979 Фаза по групи 5-ти 4 2 1 1 5 2
Јужна Америка 1983 7-ми 4 1 2 1 5 5
Аргентина 1987 Трето место 3-ти 4 3 0 1 8 3
Бразил 1989 Фаза по групи 6-ти 4 1 2 1 5 4
Чиле 1991 Четврто место 4-ти 7 2 2 3 5 6
Еквадор 1993 Трето место 3-ти 6 3 2 1 6 4
Уругвај 1995 3-ти 6 3 1 2 7 8
Боливија 1997 Четвртфинале 8-ми 4 1 0 3 6 7
Парагвај 1999 5-ти 4 3 0 1 8 4
Колумбија 2001 Шампиони 1-ви 6 6 0 0 11 0
Перу 2004 Четврто место 4-ти 6 3 1 2 7 7
Венецуела 2007 Фаза по групи 9-ти 3 1 0 2 3 9
Аргентина 2011 Четвртфинале 6-ти 4 2 1 1 3 2
Чиле 2015 6-ти 4 1 2 1 1 1
САД 2016 TBD
Бразил 2019
Еквадор 2023
Вкупно 1. титула 15/15 75 37 16 22 94 69

Куп на Конфедерации[уреди | уреди извор]

Куп на Конфедерации
Година Рунда Позиција Pld W D* L GF GA
Саудиска Арабија 1992 Не се квалификувале
Саудиска Арабија 1995
Саудиска Арабија 1997
Мексико 1999
Јужна Кореја Јапонија 2001
Франција 2003 Четврто место 4th 5 2 0 3 5 5
Германија 2005 Не се квалификувале
ЈАР 2009
Бразил 2013
Русија 2017
Катар 2021 To Be Determined
Вкупно Четврто место 1/10 5 2 0 3 5 5

Титули[уреди | уреди извор]

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Објавен на 4 септември 2015.

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
ГМ Давид Оспина 31 август 1988(1988-08-31)(35 г.) 57 0 Англија Арсенал
ГМ Камило Варгас 1 септември 1989(1989-09-01)(34 г.) 4 0 Колумбија Атлетико Насионал
ГМ Кристијан Бонила 2 јуни 1993(1993-06-02)(30 г.) 0 0 Колумбија Ла Екидад
ОД Пабло Армеро 2 ноември 1986(1986-11-02)(37 г.) 66 2 Бразил Фламенго
ОД Хуан Камило Суњига 14 декември 1985(1985-12-14)(38 г.) 62 1 Италија Наполи
ОД Кристијан Сапата 30 септември 1986(1986-09-30)(37 г.) 34 0 Италија Милан
ОД Сантјаго Ариас 13 јануари 1992(1992-01-13)(32 г.) 16 0 Холандија ПСВ
ОД Џеисон Муриљо 27 мај 1992(1992-05-27)(31 г.) 10 1 Италија Интер
ОД Едер Алварез Баланта 28 февруари 1993(1993-02-28)(31 г.) 5 0 Аргентина Ривер Плејт
ОД Елибертон Паласиос 11 јуни 1993(1993-06-11)(30 г.) 0 0 Колумбија Депортиво Кали
СР Карлос Санчес 6 февруари 1986(1986-02-06)(38 г.) 58 0 Англија Астон Вила
СР Фреди Гуарин 30 јуни 1986(1986-06-30)(37 г.) 56 4 Италија Интер
СР Хуан Квадрадо 26 мај 1988(1988-05-26)(35 г.) 45 5 Италија Јувентус
СР Маснели Торес 1 септември 1984(1984-09-01)(39 г.) 38 3 Колумбија Атлетико Насионал
СР Хамес Родригес 12 јули 1991(1991-07-12)(32 г.) 37 12 Шпанија Реал Мадрид
СР Александер Мехија 7 септември 1988(1988-09-07)(35 г.) 21 0 Колумбија Атлетико Насионал
СР Едвин Валенсија 29 март 1985(1985-03-29)(38 г.) 19 0 Бразил Сантос
СР Андрес Фелипе Роа 25 мај 1993(1993-05-25)(30 г.) 0 0 Колумбија Депортиво Кали
НП Радамел Фалкао 10 февруари 1986(1986-02-10)(38 г.) 61 25 Англија Челси
НП Теофило Гутиерез 28 мај 1985(1985-05-28)(38 г.) 43 14 Португалија Спортинг Лисабон
НП Џексон Мартинес 3 октомври 1986(1986-10-03)(37 г.) 37 10 Шпанија Атлетико Мадрид
НП Карлос Бака 8 септември 1986(1986-09-08)(37 г.) 20 7 Италија Милан
НП Луис Муриел 16 април 1991(1991-04-16)(32 г.) 6 1 Италија Сампдорија

Статистика на играчите[уреди | уреди извор]

Последен пат ажурирано на 4 септември 2015.[5]

  Активни репрезентативци

Список на играчи со најмногу настапи[уреди | уреди извор]

# Играч Реп. кариера Бр. настапи Бр. голови
1
Карлос Валдерама
1985–1998 111 11
2
Марио Јепес
1999–2014 102 6
3
Леонел Алварез
1999- 101 1
4
Фреди Ринкон
1990–2001 84 17
5
Луис Карлос Переа
1987–1994 78 2
6
Луис Амаранто Переа
2003-2014 74 0
7
Иван Кордоба
1997–2011 73 5
Оскар Кордоба
1993-2006 73 0
9
Арнолдо Игуаран
1979–1993 68 25
Рене Игита
1987-1999 68 3

Список на играчи со најмногу постигнати голови[уреди | уреди извор]

# Играч Реп. кариера Бр. голови Бр. настапи
1
Радамел Фалкао
2007- 25 61
Арнолдо Игуаран
1979–1993 25 68
3
Фаустино Асприлја
1993–2001 20 57
4
Фреди Ринкон
1990–2001 17 84
5
Виктор Аристисабал
1993–2003 15 66
6
Адолфо Валенсија
1992–1998 14 37
Теофило Гутиерез
2009- 14 43
8
Иван Валенсијано
1991–2000 13 29
Антони Де Авила
1983–1998 13 53
10
Хамес Родригес
2011- 12 37
Вилингтон Хосе Ортиз
1973–1985 12 49

Галерија на слики од репрезентативци[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Football Team Nicknames, topendsports.com; пристапено: 21. 12. 2013.
  2. Players with 100+ Caps and 30+ International Goals, rsssf.com; Пристапено: 21. 12. 2013.
  3. Carlos Alberto Valderrama - Century of International Appearances, rsssf.com; Пристапено: 21. 12. 2013.
  4. „Brasil 9-0 Colombia :: Copa América 1957 :: Ficha del Partido“. ceroacero.es. 1957-03-24. Посетено на 2014-06-30.
  5. Играчи со најмногу настапи и најдобри стрелци на Колумбија, rsssf.com; pristupljeno: 22. 12. 2013.