Депортиво Кали

Од Википедија — слободната енциклопедија
Депортиво Кали
Deportivo Cali
Целосно имеКлуб Депортиво Кали
ПрекариБело-зелени
Основан23 ноември 1912
СтадионСтадион Депортиво Кали
Кали, Колумбија
(Капацитет: 55,000)
ПретседателОскар Астудиљо
ТренерЛеонел Алварез
ЛигаЛига Постобон
2015Апертура, 1-ти
Мреж. местоСлужбено мрежно место
Домашни бои
Гостински бои
Тековна сезона

Депортиво Кали е колумбиски спортски клуб со седиште во Кали, најмногу познат по својот фудбалски тим, а исто така има тимови во кошарка, одбојка и пливање.

Депортиво Кали е еден од најуспешните фудбалски тимови во Колумбија, со освоени осум национални првенства (1965, 1967, 1969, 1970, 1974, 1996, 1998, и 2005-II, 2015-I).

Новиот стадион, Стадион Депортиво Кали, со капацитет од 55,000, е втор по големина фудбалски стадион во Колумбија официјално отворен на 19 ноември 2008 година. Стариот дом на Депортиво Кали бил Олимпико Паскуал Гереро, со капацитет од 33,130 места.[1]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Позиција Играч
1 Колумбија ГМ Фарид Мондрагон
2 Колумбија ОД Фаинер Торихано
3 Колумбија ОД Маурисио Касиера
4 Колумбија ОД Валдимир Марин
5 Колумбија ОД Андрес Перез
6 Колумбија ОД Диего Амаја
7 Парагвај НП Робин Рамирез
8 Колумбија СР Густаво Куељар
9 Колумбија СР Луис Фернандо Москера
10 Колумбија СР Карлос Лизаразо
11 Колумбија НП Серхио Ромеро
12 Колумбија ГМ Луис Уртадо
13 Колумбија ОД Елибертон Паласиос
14 Аргентина СР Лукас Скаглија
15 Колумбија СР Џон Вијафара
16 Колумбија НП Андрес Фелипе Роа
17 Колумбија НП Кристијан Маруго
18 Колумбија СР Даниел Хиралдо
Бр. Позиција Играч
19 Колумбија ОД Јерсон Кандела
20 Колумбија НП Стивен Мондоза
21 Колумбија ОД Виктор Хиралдо
22 Колумбија ГМ Хозе Силва
23 Колумбија СР Алваро Домингез
24 Колумбија ОД Луис Калдерон
25 Колумбија СР Кристијан Игита
26 Колумбија НП Далеј Мена
27 Парагвај НП Нестор Камачо
28 Колумбија НП Густаво Боливар
29 Колумбија НП Мигел Муриљо
30 Колумбија НП Харисон Мохика
31 Колумбија НП Џоун Кардона
32 Колумбија ГМ Јохан Валенс
33 Колумбија СР Карлос Рентерија
34 Колумбија НП Карлос Ривас
35 Колумбија ОД Хесус Мартинез

Титули[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. FIFA.com recovered (уред.). „Кали“. Архивирано од изворникот на 2010-10-16. Посетено на 2 август 2011.