Среден ред (фудбал)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Поранешниот шпански репрезентативец Чави, кој играл во средниот ред.

Среден ред е позиција во фудбалот. Играчите од среден ред генерално се позиционирани на игралиштето помеѓу напаѓачите и одбранбените играчи од нивниот тим. Некои средишни играчи имаат одбранбени задачи, прекратувајќи ги противничките напади и се уште познати како дефанзивни играчи од средниот ред. Други ги минуваат границите на позицијата, со тоа што се по подвижни и поефикасни во додавањето: често се нарекуваат како разигрувачи, плејмејкери и сестрани играчи. Бројот на играчи од среден ред во тимот и нивните зададени задачи зависи од формацијата на тимот. Групата од вакви играчи на теренот често е наречена среднист.

Повеќето менаџери даваат задача барем еден среднист да го прекратува нападот на спротивните напаѓачи, додека на другите можеби им е зададено да креираат голови, или еднакви должности околу нападот и одбраната. Играчите од среден ред се играчи кои најчесто го поминуваат најголемото растојание во мечот. Бидеќи среднистите најчесто го имаат најголемиот посед од топката во мечот, тие се едни од најспремните играчи на теренот.

Централен играч од средниот ред[уреди | уреди извор]

Мецала[уреди | уреди извор]

Во италијанскиот фудбал, терминот mezzala (мецала) се користи за да се опише позицијата на еден или двајца централни играчи од средниот ред, кои ги заземаат позициите странично (лево и десно) од внатрешниот играч за врска или плејмејкерот - кој обично е најкреативниот играч од средната тројка. Терминот првично се користел за улогата внатрешен напаѓач, но подоцна бил преформулиран за да се опише специфичен вид централен играч од средниот ред. Мецалата е најчесто брз и многу работлив играч од средниот ред, кој има тенденции за напаѓање и уфрлање во простор како и добри технички квалитети. Често може да извршува таканаречени overlapping (да ја менува позицијата со напаѓачите) напаѓачки истрчувања, но е и играч кој учествува во дефанзивниот аспект на играта, а кој може да му даде ширина на тимот со извекување покрај аут-линијата; како таков, терминот мецала може да се присоедини со неколку други улоги, како на пример со box-to-box играч од средниот ред, бидејќи box-to-box играчите најчесто играат на позицијата мецала, но не секој играч кој игра на позицијата мецала има box-to-box карактеристики.[1][2][3][4]

Дефанзивен играч од среден ред[уреди | уреди извор]

Плејмејкер[уреди | уреди извор]

Офанзивен играч од среден ред[уреди | уреди извор]

Крило[уреди | уреди извор]

Во современиот фудбал, термините крило или надворешен играч се однесуваат на играчи кој не се од одбраната и кој играат на левата или на десната страна од теренот. Овие термини се користат за играчи кој играат лево или десно во средниот ред, лево или десно како офанзивни играчи од средниот ред, и лево или десно во нападот. Играчите од одбраната кој играат на левата или десната страна како станични бекови, генерално не се нарекуваат крила, освен во ситуација кога се игра во формација со тројца централни одбранбени играчи (3-5-2, 3-4-1-2, 3-4-2-1 или 3-4-3), па тогаш тие дејствуваат странично во средниот ред.

"Лажна дестека" или "централно крило"[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  1. Tallarita, Andrea (4 September 2018). „Just what is a mezzala?“. Football Italia. Архивирано од изворникот на 2020-07-31. Посетено на 3 January 2020.
  2. „Understanding roles in Football Manager (and real life) (part 2)“. Medium. 24 May 2018. Посетено на 15 April 2020.
  3. „English translation of 'mezzala'. Collins Dictrionary. Посетено на 15 April 2020.
  4. Walker-Roberts, James (25 February 2018). „How Antonio Conte got the best from Paul Pogba at Juventus“. Sky Sports. Посетено на 15 April 2020.