Фудбалска репрезентација на Шпанија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
 Шпанија
СојузШпанска Фудбалска Асоцијација
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторШпанија Висенте дел Боске
КапитенИкер Касиљас
Најмногу натпревариИкер Касиљас (153)
Најдобар стрелецДавид Вилја (56)
Домашен стадионХампден Парк)
ФИФА кодESP
ФИФА моментално рангирање1 (април 2012)
ФИФА највисоко рангирање1 (јули 2008)
ФИФА најниско рангирање25 (март 1998)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Шпанија Шпанија 1 - 0 Данска Данска
(Брисел, Белгија; 28 ноември 1920)
Најголема победа
Шпанија Шпанија 13 - 0 Бугарија Бугарија
(Мадрид, Шпанија; 21 мај 1933)
Најлош пораз
Италија Италија 7 - 1 Шпанија Шпанија
(Амстердам, Холандија; 4 јуни 1928)
Светско првенство
Учества14 1954
Најдобар резултатпобедници 2010
Европско Фудбалско Првенство
Учества9 (Првпат во во 1964)
Најдобар резултатпобедници 1964, 2008 и 2012

Фудбалската репрезентација на Шпанија ја претставува Шпанија во фудбал. Под управа е на Шпанската фудбалска федерација. Шпанија е трикратен европски првак и прва репрезентација која го одбранила насловот европски првак како и прва репрезентација која освоила три големи натпреварувања (ЕП 2008, СП 2010, ЕП 2012).

Во јуни 2008 Шпанија станала водечка репрезентација на ранг списокот на ФИФА, и тоа како прва земја која никогаш не била светски првак. Тоа им пошло од рака на Светското првенство 2010, победувајќи ја холандската репрезентација 1-0 по продолженија.