Фудбалска репрезентација на Исланд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Исландскиот национален фудбалски тим е официјалниот сениорски фудбалски тим раководен од Фудбалскиот Сојуз на Исланд. Исланд досега нема забележано учество на завршница на некој голем фудбалски настан. Во квалификациите за светското првеснство во ЈАР во 2012, Исланд ги загуби шансите за второто, односно првото мести после поразот од Македонија.


Светски првенства[уреди | уреди извор]

  • 1930 до 2010не се квалификувал

Европски првенства[уреди | уреди извор]

  • 1960 до 2008;– не се квалификувал

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
Арни Гаутур Арасон 7 мај 1975 (1975-05-07) (воз. 43 г.) 66 0 Норвешка Odd Grenland
Гунлеифур Гунлеифсон 14 јули 1975 (1975-07-14) (воз. 42 г.) 8 0 Лихтенштајн Vaduz
Херман Хреидарсон 11 јули 1974 (1974-07-11) (воз. 43 г.) 84 5 Англија Portsmouth
Индриди Сигурдсон 12 октомври 1981 (1981-10-12) (воз. 36 г.) 44 2 Норвешка Lyn Oslo
Кристјан Орн Сигурдсон 7 октомври 1980 (1980-10-07) (воз. 37 г.) 36 2 Норвешка Brann
Гретар Стеинсон 9 јануари 1982 (1982-01-09) (воз. 36 г.) 31 4 Англија Bolton Wanderers
Бјарни Олафур Ериксон 28 март 1982 (1982-03-28) (воз. 36 г.) 13 0 Исланд Valur
Рагнар Сигурдсон 19 јуни 1986 (1986-06-19) (воз. 31 г.) 11 0 Шведска IFK Göteborg
Солви Отесен 18 февруари 1984 (1984-02-18) (воз. 34 г.) 4 0 Данска SønderjyskE
Бринјар Бјорн Гунарсон 16 октомври 1975 (1975-10-16) (воз. 42 г.) 67 4 Англија Reading
Стефан Гисласон ^ 15 март 1980 (1980-03-15) (воз. 38 г.) 27 0 Данска Brøndby
Емил Халфредсон 29 јуни 1984 (1984-06-29) (воз. 33 г.) 22 1 Италија Reggina
Биркир Мар Севарсон 11 ноември 1984 (1984-11-11) (воз. 33 г.) 13 0 Норвешка Brann
Арон Гунарсон 22 април 1989 (1989-04-22) (воз. 29 г.) 11 0 Англија Coventry City
Палми Рафн Палмасон 9 ноември 1984 (1984-11-09) (воз. 33 г.) 11 0 Норвешка Stabæk
Хелги Валур Даниелсон 13 јули 1981 (1981-07-13) (воз. 36 г.) 10 0 Шведска Elfsborg
Теди Бјарнсон 4 март 1987 (1987-03-04) (воз. 31 г.) 9 0 Норвешка Lyn Oslo
Егерт Јонсон 18 август 1988 (1988-08-18) (воз. 29 г.) 3 0 Шкотска Hearts
Еидур Гудјонсен 15 септември 1978 (1978-09-15) (воз. 39 г.) 57 23 Шпанија Barcelona
Хеидар Хелгусон 22 август 1977 (1977-08-22) (воз. 40 г.) 43 8 Англија Queens Park Rangers
Арнар Смарасон 7 септември 1988 (1988-09-07) (воз. 29 г.) 5 1 Холандија Heerenveen
Гардар Јохансон 1 април 1980 (1980-04-01) (воз. 38 г.) 1 0 Норвешка Fredrikstad

Играчи со најмногу одиграни натпревари[уреди | уреди извор]

# Име Кариера Натпревари Голови
1 Рунар Кристинсон 1987-2004 104 3
2 Херман Хреидарсон 1996- 85 5
3 Гудни Бергсон 1984-2003 80 1
4 Биркир Кристинсон 1988-2004 74 0
5 Арнор Гудјонсен 1979-1997 73 14
6 Олафур Тордарсон 1984-1996 72 5
7 Арнар Гретарсон 1991-2004 71 2
8 Атли Едвалдсон 1976-1991 70 9
9 Севар Јонсон 1980-1992 69 1
10 Бринјар Бјорн Гунарсон 1997- 69 4


Голгетери[уреди | уреди извор]

# Име Кариера Голови Натп.
1 Ејдур Гудјонсен 1996- 23 58
2 Рикардур Јонсон 1947-65 17 33
3 Рикардур Дадасон 1991-2003 14 44
4 Арнор Гудјонсен 1979-97 14 73
5 Тардур Гудјонсон 1993-2004 13 58
6 Тригви Гудминдсон 1997- 12 42
7 Петур Петурсон 1978-90 11 41
8 Матијас Халгримсон 1968-77 11 45
9 Хелги Сигурдсон 1993- 10 63
10 Еијолфур Сверисон 1990-2001 10 66

Тренери[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]