Фудбалска репрезентација на Швајцарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
 Швајцарија
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)Schweizer Nati
СојузФудбалска Асоцијација на Швајцарија
КонфедерацијаУЕФА УЕФА (Европа)
СелекторВладимир Петковиќ
КапитенСтефан Лихтштајнер
Најмногу настапиХајнц Херман (118)[1]
Најдобар стрелецАлександар Фрај (40)
ФИФА кодSUI
Домашни бои
Гостински бои
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално8 (август 2018)
Највисок3 (август 1993)
Најнизок83 (декември 1998)
Прв меѓународен натпревар
 Франција 1–0 Швајцарија 
(Париз, Франција; 12 февруари 1905)
Најголема победа
 Швајцарија 9–0 Литванија 
(Париз, Франција; 25 мај 1924)
Најлош пораз
 Швајцарија 0–9 Англија 
(Базел, Швајцарија; 20 мај 1909)
 Унгарија 9–0 Швајцарија 
(Будимпешта, Унгарија; 29 октомври 1911)
Светско првенство
Учества11 (првпат во 1934)
Најдобар резултатчетвртфинале 1934, 1938, 1954
Европско првенство
Учества5
Најдобар резултатосминафинале, 2016

Фудбалската репрезентација на Швајцарија ја претставува Швајцарија на меѓународните фудбалски натпреварувања и е под контрола на Фудбалската Асоцијација на Швајцарија.

Швајцарија досега 11 пати учествувала на Светско првенство, а најдобар резултат и се трите настапи во четвртфиналето, во 1934, 1938 и 1954. Тие биле домаќини на првенството во 1954, каде во четвртфиналето загубиле од Австрија, со неверојатни 7–5, што останува во историјата до денес како натпревар со најмногу постигнати голови на Светско првенство.[2] На Светското првенство 2006, Швајцарија поставила рекорд на Светските првенства како првата репрезентација која била елиминирана од турнирот без да прими ниту еден гол, испаѓајќи од Украина по изведување на пенали во осминафиналето; без да постигнат ниту еден гол од пенал, со што исто така станале првата нација што го сторила тоа.[3] Тие исто така не примиле гол ниту во првиот натпревар на Светското првенство 2010 против Шпанија, по што мрежата на Швајцарија била затресена дури во натпреварот со Чиле кога Марк Гонсалес во 75-тата минута го постигнал единствениот гол во натпреварот и му донел победа на претставникот од Јужна Америка; со ова Швајцарците поставиле рекорд за најмногу минути без примен гол на завршницата на Светските првенства.[4]

Швајцарија заедно со Австрија биле организатори на Европското првенство 2008, каде Швајцарците го имале своето трето учество, но како и во првите две учества не успеале да ја минат групната фаза.[5][6] Сепак тоа за првпат им успеало на Европското првенство 2016, кога Швајцарија завршила како втора во групата зад домаќинот Франција, но биле елиминирани веќе во осминафиналето од Полска по изведувањето на пенали.

Генерално земено, најдобриот резултатat на швајцарската репрезентација на официјално фудбалско натпреварување е сребрениот медал освоен во 1924, на Летните олимписки игри 1924 на кои во финалето тие биле поразени од Уругвај со 3–0.[7]

Историја[уреди | уреди извор]

Настапи на големите турнири[уреди | уреди извор]

Настапи на Светските првенства[уреди | уреди извор]

Светско првенство Квалификации за
Светско првенство
Домаќин/Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ ОН П Н И ДГ ПГ
Уругвај 1930 Не учествувале
Италија 1934 Четвртфинале 7 2 1 0 1 5 5 2 1 1 0 4 2
Франција 1938 Четвртфинале 7 3 1 1 1 5 5 1 1 0 0 2 1
Бразил 1950 Прва фаза 6 3 1 1 1 4 6 2 2 0 0 8 4
Швајцарија 1954 Четвртфинале 8 4 2 0 2 11 11 Се квалификувале како домаќини
Шведска 1958 Не се квалификувале 4 0 1 3 6 11
Чиле 1962 Прва фаза 16 3 0 0 3 2 8 5 4 0 1 11 10
Англија 1966 Прва фаза 16 3 0 0 3 1 9 6 4 1 1 7 3
Мексико 1970 Не се квалификувале 6 2 1 3 5 8
Германија 1974 6 2 2 2 2 4
Аргентина 1978 4 1 0 3 3 5
Шпанија 1982 8 2 3 3 9 12
Мексико 1986 8 2 4 2 5 10
Италија 1990 8 2 1 5 10 14
САД 1994 Осминафинале 16 4 1 1 2 5 7 10 6 3 1 23 6
Франција 1998 Не се квалификувале 8 3 1 4 11 12
Јужна Кореја Јапонија 2002 10 4 2 4 18 12
Германија 2006 Осминафинале 10 4 2 2 0 4 0 12 5 6 1 22 11
Јужна Африка 2010 Групна фаза 19 3 1 1 1 1 1 10 6 3 1 18 8
Бразил 2014 Осминафинале 11 4 2 0 2 7 7 10 7 3 0 17 6
Русија 2018 Осминафинале 14 4 1 2 1 5 5 12 10 1 1 24 7
Катар 2022 Ќе учествуваат во квалификациите Ќе учествуваат во квалификациите
Вкупно 11/21 37 12 8 17 50 64 131 62 34 35 203 147

Настапи на Европските првенства[уреди | уреди извор]

Европско првенство Квалификации за Европско првенство
Година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ Состави ОН П Н И ДГ ПГ Ref.
Франција 1960 Не учествувале Не Учествувале [8]
Шпанија 1964 Не се квалификувале 2 0 1 1 2 4 [9]
Италија 1968 6 2 1 3 17 13 [10]
Белгија 1972 6 4 1 1 12 5 [11]
Југославија 1976 6 1 1 4 5 10 [12]
Италија 1980 8 2 0 6 7 18 [13]
Франција 1984 6 2 2 2 7 9 [14]
Западна Германија 1988 8 1 5 2 9 9 [15]
Шведска 1992 8 4 2 2 19 7 [16]
Англија 1996 Групна фаза 13. 3 0 1 2 1 4 Состав 8 5 2 1 15 7 [17]
Белгија Холандија 2000 Не се квалификувале 8 4 2 2 9 5 [18]
Португалија 2004 Групна фаза 15. 3 0 1 2 1 6 Состав 8 4 3 1 15 11 [19]
Швајцарија Австрија 2008 Групна фаза 9. 3 1 0 2 3 3 Состав Се квалификувале како домаќини [20]
Полска Украина 2012 Не се квалификувале 8 3 2 3 12 10 [21]
Франција 2016 Осминафинале 11. 4 1 3 0 3 2 Состав 10 7 0 3 24 8 [22]
Европска Унија 2020 Четвртфинале 7. 5 1 3 1 8 9 Состав 8 5 2 1 19 6 [23]
В К У П Н О 5/15 18 3 8 7 16 24 100 44 24 32 172 122 [24]

Натапи на Олимписките игри[уреди | уреди извор]

Летни олимписки игри
Домаќин/година Рунда Поз. ОН П Н И ДГ ПГ
Франција 1924 Финалист 2 6 4 1 1 15 6
Холандија 1928 Осминафинале 13 1 0 0 1 0 4
Вкупно 2/18 7 4 1 2 15 10

Настапи во УЕФА Лигата на нации[уреди | уреди извор]

УЕФА Лига на нации
Година Лига Рунда Поз ОН П Н И ДГ ПГ
2018–2019 А TBD TBD 1 1 0 0 6 0
Вкупно 1/1 1 1 0 0 6 0

Играчи[уреди | уреди извор]

Моментален состав[уреди | уреди извор]

Бр. Поз. Играч Год. Настапи Голови Клуб
1 ГМ Јан Зомер 17 декември 1988(1988-12-17)(35 г.) 41 0 Германија Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах
12 ГМ Ивон Мвого 6 јуни 1994(1994-06-06)(29 г.) 0 0 Германија РБ Лајпциг РБ Лајпциг
21 ГМ Грегор Кобел 6 декември 1997(1997-12-06)(26 г.) 0 0 Германија Хофенхајм Хофенхајм
2 ОД Стефан Лихтштајнер 16 јануари 1984(1984-01-16)(40 г.) 104 8 Англија Арсенал Арсенал
20 ОД Јоан Џуру 18 јануари 1987(1987-01-18)(37 г.) 76 2 Италија СПАЛ СПАЛ
13 ОД Рикардо Родригес 25 август 1992(1992-08-25)(31 г.) 59 5 Италија Милан Милан
22 ОД Фабијан Шер 20 декември 1991(1991-12-20)(32 г.) 44 7 Англија Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
3 ОД Франсоа Мубанже 21 јуни 1990(1990-06-21)(33 г.) 19 0 Франција Тулуза Тулуза
4 ОД Тим Клозе 9 мај 1988(1988-05-09)(35 г.) 16 0 Англија Норич Сити Норич Сити
5 ОД Мануел Аканжи 19 јули 1995(1995-07-19)(28 г.) 13 0 Германија Борусија Дортмунд Борусија Дортмунд
ОД Силван Видмер 5 март 1993(1993-03-05)(30 г.) 9 0 Швајцарија Базел Базел
6 ОД Кевин Мбабу 19 април 1995(1995-04-19)(28 г.) 1 0 Швајцарија Јанг Бојс Јанг Бојс
23 СР Џердан Шакири 10 октомври 1991(1991-10-10)(32 г.) 76 22 Англија Ливерпул Ливерпул
10 СР Гранит Џака 27 септември 1992(1992-09-27)(31 г.) 68 10 Англија Арсенал Арсенал
14 СР Стивен Цубер 17 август 1991(1991-08-17)(32 г.) 17 5 Германија Хофенхајм Хофенхајм
17 СР Денис Закарија 20 ноември 1996(1996-11-20)(27 г.) 14 1 Германија Борусија Менхенгладбах Б. Менхенгладбах
8 СР Ремо Фројлер 15 април 1992(1992-04-15)(31 г.) 11 0 Италија Аталанта Аталанта
11 СР Едмилсон Ферандес 15 април 1996(1996-04-15)(27 г.) 4 0 Италија Фјорентина Фјорентина
15 СР Џибрил Со 6 февруари 1997(1997-02-06)(27 г.) 1 0 Швајцарија Јанг Бојс Јанг Бојс
18 НП Адмир Мехмеди 16 март 1991(1991-03-16)(32 г.) 60 8 Германија Волфсбург Волфсбург
9 НП Харис Шеферовиќ 22 февруари 1992(1992-02-22)(32 г.) 56 13 Португалија Бенфика Бенфика
7 НП Брил Емболо 14 февруари 1997(1997-02-14)(27 г.) 30 3 Германија Шалке 04 Шалке 04
19 НП Марио Гаврановиќ 24 ноември 1989(1989-11-24)(34 г.) 17 5 Хрватска Динамо Загреб Динамо Загреб
16 НП Албан Ајети 26 февруари 1997(1997-02-26)(27 г.) 2 1 Швајцарија Базел Базел

Статистика на играчите[уреди | уреди извор]

  Активни репрезентативци

Играчи со најмногу настапи[уреди | уреди извор]

Последна промена 13 септември 2018.[25]

# Име Реп. кариера Настапи Голови Позиција
1 Хајнц Херман 1978–1991 118 15 СР
2 Ален Гајгер 1980–1996 112 5 ОД
3 Стефан Лихтштајнер 2006– 104 8 ОД
4 Стефан Шапуиза 1989–2004 103 21 НП
5 Јохан Фогел 1995–2007 94 2 СР
6 Гекан Инлер 2006–2015 89 7 СР
7 Хакан Јакин 2000–2011 87 20 СР
8 Алксандер Фрај 2001–2011 84 42 НП
9 Валон Бехрами 2005–2018 83 2 СР
10 Патрик Милер 1998–2008 81 3 ОД

Играчи со најмногу постигнати голови[уреди | уреди извор]

Последна промена 13 септември 2018.[25]

# Име Реп. кариера Голови Настапи Позиција
1 Алксандер Фрај 2001–2011 42 84 НП
2 Кубилај Туркјилмаз 1988–2001 34 62 НП
Макс Абеглен 1922–1937 34 68 НП
4 Андре Абеглен 1927–1943 29 52 НП
Жак Фатон 1946–1955 29 53 НП
6 Адријан Кнуп 1989–1996 26 49 НП
7 Јозеф Хјугл 1951–1961 23 34 НП
8 Шарл Антенен 1948–1962 22 56 НП
Џердан Шакири 2010– 22 75 СР
10 Стефан Шапуиза 1989–2004 21 103 НП

Селектори[уреди | уреди извор]

Владимир Петковиќ
Селектор Дата
Австрија Карл Рапан 1960 – 11 ноември 1963
Италија Алфредо Фони 1 јули 1964 – 3 мај 1967
Швајцарија Ервин Балабио 24 мај 1967 – 2 ноемвври 1969
Швајцарија Луј Маурер 17 октомври 1970 – 10 октомври 1971
Швајцарија Рене Хуси 22 јуни 1973 – 8 септември 1976
Југославија Мирослав Блажевиќ 8 септември 1976 – 30 март 1977
Швајцарија Роџер Вонлантен 30 март 1977 – 28 март 1979
Швајцарија Лео Вокер 5 мај 1979 – 21 декември 1980
Швајцарија Пол Волфисберг 24 март 1981 – 10 ноември 1985
Швајцарија Даниел Жандупо 12 март 1986 – 26 април 1989
Германија Ули Штилике 21 јуни 1989 – 13 ноември 1991
Англија Рој Хоџсон 26 јануари 1992 – 15 ноември 1995
Португалија Артур Жорже 13 март 1996 – 18 јуни 1996
Австрија Ролф Фрингер 1 август 1996 – 11 октомври 1997
Франција Жилбер Грес 25 март 1998 – 9 октомври 1999
Аргентина Енцо Тросеро 16 август 2000 – 6 јуни 2001
Швајцарија Јакоб "Коби" Кун 11 септември 2001 – 30 јуни 2008
Германија Отмар Хицфелд 1 јули 2008 – 1 јули 2014
Босна и Херцеговина Владимир Петковиќ 1 август 2014 – моментално

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „FIFA Century Club“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-10-18. Посетено на 2018-09-13.
 2. „World Cup 1954 finals“. 2007-01-03. Архивирано од изворникот на 2007-01-03. Посетено на 2018-07-05.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
 3. „Switzerland 0-0 Ukraine (aet)“ (англиски). 2006-06-26. Посетено на 2018-07-05.
 4. Taylor, Daniel (2010-06-21). „Chile 1-0 Switzerland | World Cup Group H match report“. The Guardian (англиски). Посетено на 2018-07-05.
 5. uefa.com. „UEFA EURO 2008 - History - Standings – UEFA.com“. UEFA.com (англиски). Посетено на 2018-07-05.
 6. „Switzerland 1-2 Turkey“ (англиски). 2008-06-11. Посетено на 2018-07-05.
 7. „Olympic Football Tournament Paris 1924 - Switzerland 0:3 (0:1) Uruguay - Overview“. FIFA (англиски). Посетено на 2018-07-05.
 8. „Квалификации за ЕП 1960“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 9. „Квалификации за ЕП 1964“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 10. „Квалификации за ЕП 1968“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 11. „Квалификации за ЕП 1972“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 12. „Квалификации за ЕП 1976“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 13. „Квалификации за ЕП 1980“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 14. „Квалификации за ЕП 1984“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 15. „Квалификации за ЕП 1988“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 16. „Квалификации за ЕП 1992“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 17. „Квалификации за ЕП 1996“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 18. „Квалификации за ЕП 2000“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 19. „Квалификации за ЕП 2004“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 20. „Квалификации за ЕП 2008“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 21. „Квалификации за ЕП 2012“. UEFA.com. Посетено на 12 мај 2015.
 22. „Квалификации за ЕП 2016“. UEFA.com. Посетено на 12 октомври 2015.
 23. „Квалификации за ЕП 2020“. UEFA.com. Посетено на 5 јули 2021.
 24. „Switzerland team profile“. UEFA.com. Посетено на 12 октомври 2015.
 25. 25,0 25,1 Фудбалери со најголем број на настапи и најдобри стрелци на швајцарската фудбласка репрезентација, rsssf.com; пристапено: 13 септември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]