Фудбалска репрезентација на Франција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франција
Прекари(и)Сините (Les Bleus)
СојузФСФ
СелекторДидје Дешан
Најмногу настапиЛилијан Тирам (116)
Најдобар стрелецМишел Платини (41)
Домашни бои
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Белгија 3 - 3 Франција
(Брисел, Белгија; 1 мај, 1904)
Најголема победа
Франција 10 - 0 Азербејџан
(Париз, Франција; 6 септември, 1995)
Најлош пораз
Данска 17 - 1 Франција
(Лондон, Англија; 19 октомври, 1908)
Светско првенство
Учества12 (Првпат во 1930)
Најдобар резултатПобедници , 1998
Европско Првенство
Учества6 (Првпат во 1960)
Најдобар резултатПобедници, 1984 и 2000
Француска репрезентација 1920 Летни олимписки игри

Фудбалска репрезентација на Франција — европски фудбалска репрезентација — меѓу најдобрите денешни меѓународни тимови.

Познати играчи[уреди | уреди извор]

   
Меѓународен фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски купУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански куп на нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: N.F.-Board
ВИВА светски куп
World Map FIFA.svg

Шампион: Италија * 2 Франција * 3 Германија * 4 Португалија

Елиминирани во четвртфиналните натпревари: АргентинаБразилАнглијаУкраина

Елиминирани во осминафиналните натпревари: АвстралијаЕквадорГанаМексикоХоландијаШпанијаШведскаШвајцарија

Елиминирани во групи: АнголаКостарикаБрег на СКХрватскаЧешкаИранЈапонијаКорејаПарагвајПолскаСаудиска АрабијаСрбија и Црна ГораТогоТринидад и ТобагоТунисСАД