Фудбалска репрезентација на Хрватска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Хрватска
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и) Огнените
Сојуз ФСХ
Селектор Златко Крањчар
Најмногу натпревари Дарио Шимиќ (83)
Најдобар стрелец Давор Шукер (45)
Kit left arm redsquares.png
Team colours
Kit body redsquares.png
Team colours
Kit right arm redsquares.png
Team colours
Team colours
Team colours
Домашни бои
Team colours
Kit body redsquares stripe.png
Team colours
Team colours
Team colours
Team colours
Гостински бои
Прв меѓународен натпревар
Хрватска 2 - 1 САД
Најголема победа
Хрватска 7 - 0 Австралија
Најлош пораз
Словачка 4 - 1 Хрватска
Светско првенство
Учества 3 (Првпат во 1998)
Најдобар резултат 3 место, 1998
Европско Фудбалско Првенство
Учества 2 (Првпат во 1996)
Најдобар резултат Четвртфинале, 1996

Националниот фудбалски тим на Хрватска игра од независноста на Хрватска (1990-1992) и е контролирана од Фудбалската Федерација на Хрватска.

Познати поранешни играчи[уреди | уреди извор]


Селектори[уреди | уреди извор]
Моментален Состав[уреди | уреди извор]

# Име дата на раѓање (години) Клуб Настапи Голови Деби
Голмани
1
Стипе Плетикоса 8 јануари 1979 (1979-01-08) (воз. 37 г.) Русија Ростов
90
0
v.  Данска, 10 February 1999
23
Данијел Субашиќ 27 октомври 1984 (1984-10-27) (воз. 31 г.) Франција Монако
3
0
v.  Лихтенштајн, 14 November 2009
12
Иван Келава 20 февруари 1988 (1988-02-20) (воз. 27 г.) Хрватска Динамо Загреб
0
0
Н/П
Одбрана
3
Јосип Шимуниќ 18 февруари 1978 (1978-02-18) (воз. 37 г.) Хрватска Динамо Загреб
93
3
v.  Јужна Кореја, 10 November 2001
5
Ведран Чорлука 5 февруари 1986 (1986-02-05) (воз. 30 г.) Германија Бајер Леверкузен
53
2
v.  Италија, 16 August 2006
6
Данијел Прањиќ 2 декември 1981 (1981-12-02) (воз. 34 г.) Германија Бајерн Минхен
42
0
v.  Ирска, 16 November 2004
13
Гордон Шилденфел 18 март 1985 (1985-03-18) (воз. 30 г.) Германија Ајнтрахт Франкфурт
10
0
v.  Лихтенштајн, 14 November 2009
15
Домагој Вида 29 април 1989 (1989-04-29) (воз. 26 г.) Хрватска Динамо Загреб
8
0
v.  Велс, 23 May 2010
21
Шиме Врсаљко 10 јануари 1992 (1992-01-10) (воз. 24 г.) Хрватска Динамо Загреб
3
0
v.  Чешка, 9 February 2011
Среден ред
11
Даријо Срна (к) 1 мај 1982 (1982-05-01) (воз. 33 г.) Украина Шахтар Донецк
90
19
v.  Романија, 20 November 2002
19
Нико Крањчар 13 август 1984 (1984-08-13) (воз. 31 г.) Англија Тотенхем Хотспар
69
15
v.  Израел, 18 August 2004
10
Лука Модриќ 9 септември 1985 (1985-09-09) (воз. 30 г.) Англија Тотенхем Хотспар
54
8
v.  Аргентина, 1 March 2006
7
Иван Ракитиќ 10 март 1988 (1988-03-10) (воз. 27 г.) Шпанија Севиља
39
8
v.  Естонија, 8 September 2007
8
Огњен Вукојевиќ 20 декември 1983 (1983-12-20) (воз. 32 г.) Украина Динамо Киев
37
3
v.  Словачка, 16 October 2007
16
Томислав Дујмоивиќ 26 февруари 1981 (1981-02-26) (воз. 34 г.) Шпанија Сарагоса
16
0
v.  Лихтенштајн, 14 November 2009
44
Иван Перишиќ 2 февруари 1989 (1989-02-02) (воз. 27 г.) Германија ФК Борусија Дортмунд
8
0
v.  Грузија, 26 March 2011
Нападатели
18
Ивица Олиќ 14 септември 1979 (1979-09-14) (воз. 36 г.) Германија Бајерн Минхен
77
15
v.  Бугарија, 13 February 2002
22
Едурадо 25 февруари 1983 (1983-02-25) (воз. 32 г.) Украина Шахтар Донецк
45
22
v.  Ирска, 16 November 2004
17
Марио Манџукиќ 21 мај 1986 (1986-05-21) (воз. 29 г.) Германија ФК Волфсбург
27
5
v.  Македонија, 17 November 2007
9
Никица Јелавиќ 27 август 1985 (1985-08-27) (воз. 30 г.) Англија Евертон
18
2
v.  Катар, 8 October 2009

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Меѓународни средби на Хрватска 1940-56. во фудбал

Меѓународен Фудбал

ФИФА | Светско првентсво | Куп на Конфедерации | У-20 Светско првенство | У-17 Светско првенство | Летни олимписки игри | Азиски игри | Сеафрикански игри | Панамерикански игри | Островски игри | Светско рангирање | Играч на годината | Екипи | Кодови

     Азија: АФЦАзиски КупУ-22У-19У-16У-14
     Африка: ЦАФАфрикански Куп на Нациите
     Северна Америка: КОНКАКАФЗлатен куп
     Јужна Америка: КОНМЕБОЛКопа Америка
     Океанија: ОФЦКуп на нациите
     Ервопа: УЕФАЕвропско првенство
     Вон-ФИФА: НФ-БордВИВА светски куп
World Map FIFA.svg

Шампион: Италија * 2 Франција * 3 Германија * 4 Португалија

Елиминирани во четвртфиналните натпревари: АргентинаБразилАнглијаУкраина

Елиминирани во осминафиналните натпревари: АвстралијаЕквадорГанаМексикоХоландијаШпанијаШведскаШвајцарија

Елиминирани во групи: АнголаКостарикаБрег на СКХрватскаЧешкаИранЈапонијаКорејаПарагвајПолскаСаудиска АрабијаСрбија и Црна ГораТогоТринидад и ТобагоТунисСАД