Андреј Крамариќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андреј Крамариќ
Лични податоци
Роден на 19 јуни 1991(1991-06-19)(32 г.)
Роден во Загреб, Хрватска
Држава  Хрватска
Висина &100000000000001770000001,77 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Хофенхајм Хофенхајм
Број 19
Младинска кариера
Динамо Загреб Динамо Загреб
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009-2013 Динамо Загреб Динамо Загреб 42 (10)
2012-2013Локомотива Локомотива 45 (20)
2013-2015 Риека Риека 42 (37)
2015-2016 Лестер Сити Лестер Сити 15 (2)
2016- Хофенхајм Хофенхајм 45 (17)
Репрезентација
2011 Хрватска Хрватска 20 2 (1)
2009-2013 Хрватска Хрватска 21 8 (4)
2014- Хрватска Хрватска 26 (8)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Андреј Крамариќ (роден на 19 јуни 1991) — хрватски фудбалер, напаѓач на Хофенхајм и на хрватската репрезентација.

Кариера[уреди | уреди извор]

На 9 октомври 2013 постигнал 8 гола на еден натпревар во победата против нисколигашот Змај Блато со 11-0 во Купот на Хрватска.[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Редок подвиг со 8 гола на еден натпревар, Крамариќ од Риека ја „искина" мрежата на Змај“. Grid.mk. 9 октомври 2013. Посетено на 10 ноември 2014.[мртва врска]