Златко Далиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Златко Далиќ
Далиќ во 2018 година
Лични податоци
Роден на 26 октомври 1966(1966-10-26)(57 г.)
Роден во Ливно, СФР Југославија
Држава  Хрватска
Висина 1.79 m
Играчки податоци
Позиција среден ред
Сегашен клуб  Хрватска (селектор)
Повлекување 2000 - како играч
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1983-1986 Хајдук Сплит Хајдук Сплит 4 (0)
1986-1987 Динамо Винковци Динамо Винковци
1987-1988 Хајдук Сплит Хајдук Сплит 5 (0)
1988-1989 Будуќност Будуќност 7 (0)
1989-1991 Вележ Вележ 36 (1)
1992-1996 Вартекс Вараждин Вартекс Вараждин 108 (13)
1996-1998 Хајдук Сплит Хајдук Сплит 28 (1)
1998-2000 Вартекс Вараждин Вартекс Вараждин 47 (4)
Total 235 (19)
Раководител на екипите
2005–2007 Вартекс Вараждин Вартекс Вараждин
2007–2008 Риека Риека
2008–2009 Динамо Тирана Динамо Тирана
2009–2010 Славен Белупо Славен Белупо
2010–2012 Ал-Фајсали Ал-Фајсали
2012–2013 Ал-Хилал Ал-Хилал Б
2013 Ал-Хилал Ал-Хилал
2014–2017 Ал Аин Ал Аин
2017–  Хрватска
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Златко Далиќ (роден на 26 октомври 1966 година) — хрватски фудбалски тренер и поранешен фудбалер, кој играл како дефанзивен играч за врска.

Тој во моментов е селектор на хрватската фудбалска репрезентација, која ја предводел до финалето на Светското првенство 2018 во Русија,[1] каде загубиле од Франција[2].

Кариера[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Čudesna Hrvatska preokretom srušila Englesku i izborila finale Svjetskog prvenstva! A sad - Francuzi!“. Gol.hr (хрватски). Посетено на 2018-07-26.
  2. „FRANCUSKA je ŠAMPION sveta - drugi put!“. Mondo Portal (српски). Архивирано од изворникот на 2018-07-18. Посетено на 2018-07-26.