НК Славен Белупо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Славен Белупо
Целосно имеНогометни клуб Славен Белупо
ПрекарФармацевти
Основан1907
ЛокацијаКопривница, Хрватска
СтадионГрадски стадион „Иван Кушек Апаш“
Капацитет3,205
ПретседателХрватска Хрвоје Колариќ
ТренерХрватска Томислав Стипиќ
ЛигаПрва ХНЛ
2019–20Прва ХНЛ, 7-ми
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Домашни бои
Гостински бои

НК Славен Белупофудбалски клуб од градот Копривница, Хрватска. Моментално се натпреварува во Прва ХНЛ, највисокото ниво во хрватскиот фудбал.

Својте домашни натпревари Славен Белупо ги игра на Градскиот стадион „Иван Кушек Апаш“, кој има капацитет од 3,205 седечки места.