1907

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1907 г.  во други календари
Грегоријански календар 1907
MCMVII
Ab urbe condita 2660
Асирски календар 6657
Бахајски календар 63–64
Бенгалски календар 1314
Берберски календар 2857
Будистички календар 2451
Бурмански календар 1269
Византиски календар 7415–7416
Еврејски календар 5667–5668
Ерменски календар 1356
ԹՎ ՌՅԾԶ
Етиопски календар 1899-1900
Игбоански календар 907–908
Ирански календар 1285–1286
Исламски календар 1324–1325
Јапонски календар Период Меиџи 40
(40年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丙午年月日
(4543/4603)
— до —
丁未年月日
(4544/4604)
Коптски календар 1623–1624
Корејски календар 4240
Календар Мингуо 5 пред РК
民前5年
Селевкидски календар 2218–2219
Тајландски сончев календар 2450
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1963–1964
 - Шака самват 1829–1830
 - Кали југа 5008–5009
Француски револуционерен календар CXVCXVI
115–116
Холоценски календар 11907
Џуче-календар нема (пред 1912)

1907 (MCMVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1907. година од новата ера, 907. од вториот милениум, 7. од 20 век и осма од 1900-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7415 и 7416 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6657 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5667 и 5668 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2660.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1907. година се протега во 4543 и 4544, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4603 и 4604 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2450. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1324 и 1325 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]Видете исто: