Прејди на содржината

Кореја

Од Википедија — слободната енциклопедија

Кореја е географско подрачје и поранешна држава која се наоѓа на истоимениот полуостров во североисточна Азија, која по корејската војна во 1950 - 1953 била поделена на:

Терминот Кореја важи за обете страни.