1922

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1922 г.  во други календари
Грегоријански календар 1922
MCMXXII
Ab urbe condita 2675
Асирски календар 6672
Бахајски календар 78–79
Бенгалски календар 1329
Берберски календар 2872
Будистички календар 2466
Бурмански календар 1284
Византиски календар 7430–7431
Еврејски календар 5682–5683
Ерменски календар 1371
ԹՎ ՌՅՀԱ
Етиопски календар 1914-1915
Игбоански календар 922–923
Ирански календар 1300–1301
Исламски календар 1340–1341
Јапонски календар Таишо 11
(11年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 辛酉年月日
(4558/4618)
— до —
壬戌年月日
(4559/4619)
Коптски календар 1638–1639
Корејски календар 4255
Календар Мингуо Република Кина 11
民國11年
Селевкидски календар 2233–2234
Тајландски сончев календар 2465
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1978–1979
 - Шака самват 1844–1845
 - Кали југа 5023–5024
Француски револуционерен календар CXXXCXXXI
130–131
Холоценски календар 11922
Џуче-календар 11

1922 (MCMXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1922. година од новата ера, 922. од вториот милениум, 22. од 20 век и трета од 1920-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7430 и 7431 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6672 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5682 и 5683 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2675.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1922. година се протега во 4558 и 4559, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4618 и 4619 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2465. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1340 и 1341 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: