Гоце Делчев (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Неврокоп)
Прејди на: содржини, барај
За македонскиот револуционер видете Гоце Делчев.

Гоце Делчев,
Бугарија Бугарија

Област

Благоевградска

Општина

Гоце Делчев

Население

22 498
(според 2006)

Регистарска ознака

E (BG)
Градоначалник Владимир Москов (БСП)
Надморска височина 508 м
Портал http://gotsedelchev.bg/
Координати: 41° 34′ С, 23° 44′ И

Неврокоп или од 1951 година официјално познат како Гоце Делчев е град во Благоевградска област, Пиринска Македонија, во југозападeн дел на Бугарија. Градот е сместен во подножјето на Пирин планина од нејзината источна страна, во долината на реката Места и има 23 000 жители.

Личности од Гоце Делчев и околината[уреди | уреди извор]

Галериjа[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]