Неврокоп

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Неврокоп
Гоце Делчев
Споменик на Гоце Делчев
Споменик на Гоце Делчев
Амблем на Неврокоп
Амблем
Земја Бугарија
ОбластБлагоевградска
ОпштинаНеврокоп
Управа
 • ГрадоначалникВладимир Москов (БСП)
Надм. вис.&10000000000000540000000540 м
Население (2015)20.306
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)
Пошт. бр.2900
Повик. бр.751

Неврокоп или Гоце Делчев (бугарски: Гоце Делчев) — град во Пиринска Македонија, во денешната Благоевградска област, југозападна Бугарија. Градот е сместен во подножјето на Пирин планина од нејзината источна страна, во долината на реката Места и има 23 000 жители. Во 1951 година, градот бил преименуван во чест на македонскиот деец Гоце Делчев, кој бугарската држава го смета за свој.

Личности од Неврокоп и околината[уреди | уреди извор]

Галериjа[уреди | уреди извор]

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]