Мусомишта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мусомишта
ЗемјаБугарија
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Мусомишта (од 2016 г. офиц. Мосомиште, бугарски: Мосомище[1]) е село во Општина Гоце Делчев.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Во 1889 година Стефан Верковиќ го опишува Мусомиште како село со 75 бугарски и 18 турски куќи.[2]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во Мусомишта во 2013 година 2 258 жители. Голем дел од жителите се Македонци, кои потекнуваат од Егејска Македонија, некои се доселиле во 1912 година, а други биле донесени тука по познатата размена на населенија меѓу Бугарија и Грција во 1925 година.[3]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Македонците во селото го прославуваат Илинден.[4]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Указ № 379 от 30 ноември 2016 г., „Държавен вестник“ №99, 13 декември 2016 г.
  2. Верковичъ, С.И. „Топографическо-этнографическій очеркъ Македоніи“. СПб, 1889, стр. 234 – 235.
  3. Цветаноски, Виктор (11 декември 2006). „Бугарската полиција не ги исплаши Македонците во Мосомиште“. Утрински весник (2256). Архивирано од изворникот на 4 јули 2020.
  4. „Македонците во Бугарија в недела со зурли и тапани ќе го слават Илинден,“. МКД.мк, 23 Јули 2013. Посетено на 2020-07-04.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]