Пирин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пирин
Пирин зиме
Највисока точка
ВрвВихрен
Надм. височина2.914 м
Координати41°45′49″N 23°23′58″E / 41.76361° СГШ; 23.39944° ИГД / 41.76361; 23.39944Координати: 41°45′49″N 23°23′58″E / 41.76361° СГШ; 23.39944° ИГД / 41.76361; 23.39944
Величина
Должина80 км север-југ
Ширина40 км север-југ
Површина2585 км²
Географија
ЗемјиБугарија
Вид карпагранит, гнајс, мермер, варовник

Пиринпланина во Пиринска Македонија, денес во Југозападна Бугарија. Претставува дел од Рилско-родопскиот Масив. Нејзин највисок врв е Вихрен (2.914 м). Планината е претставена на Грбот на Македонија.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Пирин се наоѓа меѓу реките Струма на запад и Места на исток. На север преку Предел се поврзува со планината Рила, а на југ продолжува во Славјанка (Алиботуш).

Релјеф и земјишни облици[уреди | уреди извор]

Карта на врвови во Северен Пирин
Карта на води во Северен Пирин

Позначајни врвови[уреди | уреди извор]

Поглед на врв Вихрен од Кутело

На Пирин има два врва со над 2.900 м (Вихрен и Кутело), седум над 2.800 м, седумнаесет над 2.700 м, 32 над 2.600 м и 40 над 2.500 м. Трите највисоки врва се мермерни, а највисоките гранитни врвови (Полежан и Каменица) се наоѓаат на странични краци.

Највисоките врвови на Пирин Планина.
Највисоките врвови на Пирин Планина.

Пирин како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

  • „Пирин планино“ - македонската народна песна.[1]
  • „Планино Пирин планино“ - македонска народна песна.[2]
  • „Од врв Пирин Планина“ - македонска народна песна.[3]
  • „Кажи ми кажи Пирин планино“ - новосоздадена фолк песна на композиторот Кирил Дрангов.[4]

Галериjа[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]