Пирин (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Пирин може да се однесува на следново:

  • Пирин — планина во Бугарија
  • Пирин — врв на Пирин
  • Пирин — национален парк на Пирин
  • Пирин — село во Пиринска Македонија (денешна Бугарија)

Останато[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Гара Пирин — село во Пиринска Македонија, во 1978 година преименувано во Кресна и прогласено за град