Струма

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Струма
Струма, минува крај згаснатиот вулкан Кожух, Бугарија
Извор Црн Врв под Витоша
Утока Егејско Море
Земји во сливот  Бугарија  Грција
Должина 415 км км
Надм. вис. на изворот 2.180 m[1] м
Прос. проток 80 м³/с м3/сек
Сливно подрачје околу 17 км² км2

Струма (бугарски: Струма, грчки: Στρυμόνας) — река во Пиринска Македонија, Бугарија и Егејска Македонија. Извира на планината Витоша, блиску до нејзиниот највисок врв — Црн Врв, и се влева во Струмскиот Залив (наречен и Орфански Залив) во Белото Море. Вкупниот тек на реката е 415 километри[2] од кои во Бугарија се 290 км. Реката има и околу 42 притоки од кои ја добива својата вода.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]