Лаџа (река во Кукушко)

Координати: 40°53′40″N 22°53′51″E / 40.89444° СГШ; 22.89750° ИГД / 40.89444; 22.89750
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лаџа
Местоположба
Физички особености
УстиеГалик, кај с. Караџа Кадар и Кучокостејка
Должина36 км
Особености на сливот
Лаџа (река во Кукушко) во рамките на Кукуш (општина)
извор
утока
Изворот и утоката на Лаџа во рамките Општина Кукуш (со портокалово)

Лаџа (грчки: Ξηροπόταμος, Крисопотамос) — река во Кукушко, Егејска Македонија, притока на Галик.

Реката е долга 36 км и извира од источните падини на планината Круша, на надморска височина од 900 м, северозападно од месноста Стара Равна. Продолжува минувајќи источно од селата Севендекли и Арбур, па до Инанли. Оттаму се упатува јужно до с. Ени Маало и минува северно од Шереметли. На крајот, тече меѓу селата Караџа Кадар и Кучокостејка, па се влева во реката Галик.

Име[уреди | уреди извор]

На турски реката се нарекувала Куру Дере (Kuru Dere[1], „сув поток“). Ова име подоцна е преведено на грчки како Ксиропотамос[2]. Ова се должи на тоа што водотекот е сезонски и зависи од врнежите на планината Круша.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. kuru, dere — турско-македонски речник, офф нет
  2. ξηρός, ποτάμ — грчко-македонски речник, офф нет

40°53′40″N 22°53′51″E / 40.89444° СГШ; 22.89750° ИГД / 40.89444; 22.89750