Панега

Од Википедија — слободната енциклопедија
Панега
Αγγίτης
Aggitis River.jpg
Панега на излез од пештерата Маара
Местоположба
ЗемјиГрција
КрајДрамско и Зихненско, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местопештера Маара кај Нов Калапот
 • координати41°13′12″ N; 23°53′39″ E / 41.2200° СГШ; 23.8941° ИГД / 41.2200; 23.8941
Устие 
 • место
Драматица кај Баница
 • координати
41°01′48″ N; 24°02′00″ E / 41.0301° СГШ; 24.0333° ИГД / 41.0301; 24.0333Координати: 41°01′48″ N; 24°02′00″ E / 41.0301° СГШ; 24.0333° ИГД / 41.0301; 24.0333
Особености на сливот
Панега во рамките на Егејска Македонија
извор
утока

Панега (Просеченска Река, Лиса Чај или Севендрија Чај[1]; грчки: Αγγίτης, Ангитис) — река во Драмско и Зихненско, Егејска Македонија. Претставува притока на Драматица, иако грчките географи ги сметаат обратно.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира од пештерата Маара кај селото Нов Калапот (поточно поранешното село Буџак) и влева во Драматица кај Баница.

Потекло на името[уреди | уреди извор]

Името се среќава кај византиските автори како Панака (Πάνακα), акузтив на Панакс (Πάναξ). Ова не е грчко име, туку изведено од старото *Панек, *Паник, кое пак доаѓа од тракиското *panik(a), „река“. Името е од индоевропскиот корен *pan - „блато“, „тиња“.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Иванов, Йордан Н (1982). Местните имена между долна Струма и долна Места : принос към проучването на българската топонимия в Беломорието. София: Издателство на Българската академия на науките. стр. 169.