Лаџа (река во Правишко)

Координати: 40°43′35″N 24°06′00″E / 40.7265° СГШ; 24.1000° ИГД / 40.7265; 24.1000
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лаџа
Μάρμαρα
Местоположба
ЗемјиГрција
КрајПравишко, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоЛути Рид
 • координати40°53′14″N 24°15′13″E / 40.8873° СГШ; 24.2537° ИГД / 40.8873; 24.2537
Устие 
 • место
Егејско Море
 • координати
40°43′35″N 24°06′00″E / 40.7265° СГШ; 24.1000° ИГД / 40.7265; 24.1000
Особености на сливот

Лаџа (грчки: Μάρμαρα, Мармара) — река во Правишко, Егејска Македонија.[1]

Реката извира во северниот дел на Лути Рид, северно под врвот Товљани (434 м) под името Песулук[1] или Песалук (во 1969 г. преименувана во Крионери[2]). Тече во југозападен правец во впечатлива долина која ја двои планината Кушница на северозапад од Лути Рид на југоисток. Кај селото Деве Киран ги прима десната притока Гранос Лакос и левата Кара Муслу[1] (Пиги[3]). Кај Самоков ја прима десната притока Самоковина. По месноста Согајајери свртува на юг и навлегува во клисура на Лути Рид. Ја прима десната притока Емир Дере[1] (Лакија[3]) и се влева во Егејското Море во месноста Калива Капа.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“
  2. „Διατάγματα. Β. Διάταγμα ΥΠ' Αριθ. 266. Περὶ μετονομασίας συνοικισμὤν, κοινοτήτων καὶ θέσεων“ (PDF). Εφημερίς της Κυβερνήσεως του Βασιλείου της Ελλάδος. Εν Αθήναις: Ἐκ τοῦ Εθνικού Τυπογραφείου. Τεύχος Πρώτον (Αριθμός Φύλλου 79): 710. 1969. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)
  3. 3,0 3,1 „Διατάγματα. Β. Διάταγμα ΥΠ' Αριθ. 266. Περὶ μετονομασίας συνοικισμὤν, κοινοτήτων καὶ θέσεων“ (PDF). Εφημερίς της Κυβερνήσεως του Βασιλείου της Ελλάδος. Εν Αθήναις: Ἐκ τοῦ Εθνικού Τυπογραφείου. Τεύχος Πρώτον (Αριθμός Φύλλου 79): 711. 1969. Занемарен непознатиот параметар |month= (help)