Белкаменска Река

Координати: 40°47′38″N 21°27′44″E / 40.7938° СГШ; 21.4622° ИГД / 40.7938; 21.4622
Од Википедија — слободната енциклопедија
Белкаменска Река
Δροσοπόταμος
Реката кај Бел Камен
Местоположба
ЗемјиГрција
КрајЛеринско, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоВич
 • координати40°37′54″N 21°24′01″E / 40.6316° СГШ; 21.4002° ИГД / 40.6316; 21.4002
Устие 
 • место
Сакулева Река кај Лажени
 • координати
40°47′38″N 21°27′44″E / 40.7938° СГШ; 21.4622° ИГД / 40.7938; 21.4622
Особености на сливот
Белкаменска Река во рамките на Лерин (општина)
извор
утока

Белкаменска Река (Менска Река, Елешка Река или Которска Река; грчки: Δροσοπόταμος, Дросопотамос или Δροσοπηγιώτικο ρέμα, Дросиопигиотико рема) — река во Леринско, Егејска Македонија.[1][2]

Опис[уреди | уреди извор]

Реката извира од планината Вич северно под врвот Клепелото (1.878 м) под името Сара и тече на североисток[2] низ густа и дива букова шума.[1] Ја прима десната притока Богаз и левата Павлин во котлината на поранешното село Елово (по кое реката е наречена Елешка).[2] Кај старото село на Бел Камен (по кое е наречена Белкаменска) стои камен мост од 1852 г., дело на месни мајстори, како и убава стара воденица која сè уште работи.[1] Минува низ Бел Камен и излегува од планината кај Горно Котори (по кое е наречена Которска), свртува на север, па проаѓа низ Долно Котори и Кучковени. Традиционално се влева во Сакулева Река кај Лажени,[2] но денес реката е зафатена во голем број на мали акумулации.[1]

Притоки[уреди | уреди извор]

→ лева притока, ← десна притока

  • ← Богаз[2]
  • → Павлин[2]
  • ← Стара Река[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Δροσοπόταμος Βιτσίου“. Natura Graeca. Посетено на 21 февруари 2023.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“