Ѓолаја

Координати: 40°51′10″N 22°38′21″E / 40.8527° СГШ; 22.6392° ИГД / 40.8527; 22.6392
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓолаја
Δοϊράνη
Местоположба
ЗемјиГрција
КрајДојранско и Кукушко, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоДојранско Езеро кај Дојран
 • координати41°10′48″N 22°45′41″E / 41.1801° СГШ; 22.7615° ИГД / 41.1801; 22.7615
Устие 
 • место
Вардар кај Вардаровци
 • координати
40°51′10″N 22°38′21″E / 40.8527° СГШ; 22.6392° ИГД / 40.8527; 22.6392
Особености на сливот
Ѓолаја во рамките на Кукуш (општина)
извор
утока

Ѓолаја или Арџан (грчки: Δοϊράνη, Дојрани, Αρτζάν, Арѕан, Αγιάκι, Ајаки) — река во Дојранско и Кукушко, Егејска Македонија.[1][1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Реката е единствениот истек на Дојранското Езеро. Името и доаѓа од турскиот поим ѓол, што значи „езеро“. Излегува од јужниот крај на езерото, кај селото Дојран. Тече на југ и минава низ Владајската Клисура источно од селото Владаја. Проаѓа источно од Крондирци и Хрсово, западно од Новоселјани, па ја прима големата лева притока Кара Су и нагло свртува на запад. Под името Арџан минува северно од Маловци, јужно од Мијалово и свртува на југ. Тука по течението на реката во минатото биле последователно сместени блатата Арџанско и Аматовско Езеро, пресушени во 1928 – 1932 г. Арџанското Езеро на почетокот на XX век е претворено во вештачка акумулација.[2][3] По акумулацијата, реката влегува во регулиран канал и се влева во Вардар како негова лева притока јужно од Вардаровци.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“
  2. Χρήστος ‘Ιντος (22 ноември 2015). „Τα εγκαίνια αποξήρανσης των λιμνών Αρτζάν-Αματόβου από τον Ελ.Βενιζέλο το 1929“. maxitis.gr.
  3. „Η ληστεία της Φαουντέσιον“. Χρονοντούλαπο. 9 декември 2012. Посетено на 30 септември 2022.