Прејди на содржината

Леска (река)

Координати: 40°49′13″N 22°33′22″E / 40.8203° СГШ; 22.5560° ИГД / 40.8203; 22.5560
Од Википедија — слободната енциклопедија
Леска
Λέσκα
Местоположба
ЗемјиГрција
КрајЕниџевардарско, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоПајак
 • координати40°54′27″N 22°27′32″E / 40.9074° СГШ; 22.4588° ИГД / 40.9074; 22.4588
Устие 
 • место
Вардар кај Бозец (посредно)
 • координати
40°49′13″N 22°33′22″E / 40.8203° СГШ; 22.5560° ИГД / 40.8203; 22.5560
Особености на сливот
Леска (река) во рамките на Егејска Македонија
извор
утока

Леска (грчки: Λέσκα) — река во Ениџевардарско, Егејска Македонија.[1]

Реката извира во источниот дел на планината Пајак, јужно под возвишението Кури, северно од селото Геракарци. Тече во југоисточен правец, напоредно на Гуменџиска Река. Минува југозападно од Кониково и североисточно од Грубевци. Северно од Ливадица се приклучува во мрежата на напојни канали во Солунското Поле, и поради тоа веќе не се влева непосредно во Вардар како некогаш.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Шалдевъ, Христо (1930). „Областьта Боймия в Югозападна Македония“ (PDF). Македонски прегледъ. София: Издава Македонскиятъ наученъ институтъ. VI (1): 52.
  2. По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“