Лошничка Река

Координати: 40°22′12″N 21°23′32″E / 40.3700° СГШ; 21.3923° ИГД / 40.3700; 21.3923
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лошничка Река
Πόρος
Езерцето Јазовино над Лошница
Местоположба
ЗемјиГрција
КрајКостурско, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоМурик
 • координати40°31′22″N 21°28′06″E / 40.5228° СГШ; 21.4684° ИГД / 40.5228; 21.4684
Устие 
 • место
Бистрица источно од Дреново
 • координати
40°22′12″N 21°23′32″E / 40.3700° СГШ; 21.3923° ИГД / 40.3700; 21.3923
Особености на сливот
Лошничка Река во рамките на Костур (општина)
извор
утока

Лошничка Река или Порос (грчки: Πόρος) — река во Костурско, Егејска Македонија, лева притока на Бистрица.

Опис[уреди | уреди извор]

Реката се образува од два потока — Јазовино (Γιαζιοβινό), која извира во поднжјето на Јаза над с. Куманичево и тече во јужен правец, и Муричка Река (Μουρικίσιο), која извира западно под врвот Мурик и тече на југозапад. Двата потока се спојуваат над селото Лошница и потоа водотекот продолжува на југ.[1] Потоа ја прима големата лева притока Керасово. Реката образува граница меѓу планината Саракина на запад и Мурик на исток.[2]

Лошничка Река завршува во Бистрица како нејзина лева притока во месноста Сандово источно од Дреново.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Τα μικρά γεφύρια του Γέρμα Καστοριάς“. Ο Γέρμας Καστοριάς. Посетено на 4 февруари 2021.
  2. Νέζης, Νίκος (2010). Τα ελληνικά βουνά : γεωγραφική εγκυκλοπαίδεια. Τόμος 2. Ηπειρωτική Ελλάδα. Πελοπόννησος - Στερεά Ελλάδα - Θεσσαλία - Ήπειρος - Μακεδονία - Θράκη. Αθήνα: Ελληνική Ομοσπονδία Ορειβασίας Αναρρίχησης : Κληροδότημα Αθ. Λευκαδίτη. стр. 426. ISBN 978-960-86676-6-2.