Спанч

Координати: 40°59′07″N 22°56′09″E / 40.9853° СГШ; 22.9358° ИГД / 40.9853; 22.9358
Од Википедија — слободната енциклопедија
Спанч
Σπανός
Местоположба
ЗемјиГрција
КрајКукушко, Егејска Македонија
Физички особености
Извор 
 • местоКруша
 • координати41°11′41″N 22°56′08″E / 41.1947° СГШ; 22.9356° ИГД / 41.1947; 22.9356
Устие 
 • место
Галик кај Сеслово
 • координати
40°59′07″N 22°56′09″E / 40.9853° СГШ; 22.9358° ИГД / 40.9853; 22.9358
Должина31 км
Особености на сливот
Спанч во рамките на Кукуш (општина)
извор
утока

Спанч (грчки: Σπανός, Спанос) — река во Кукушко, Егејска Македонија, лева притока на Галик.[1] Долга е 31 км.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира од источните падини на планината Круша (планина), на надморска висина од 640 м североисточно над селото Фанарли. Зазема југозападен правец, минува јужно од селото, а потоа тече низ Шемница. Потоа се упатува на југ, и откако ќе ги одмине Алексово и Касамли од исток, проаѓа источно и јужно од Грамадна. Проаѓа низ Стрезово од исток и Сеслово од северозапад, и тука меѓу овие две села се влева во Галик.

Опис[уреди | уреди извор]

Спанч е најголема притока на Галик според количината на вода. Полноводноста на Спанч е сезонски зависна од количината на врнежи од дожд и стопен снег од планината Круша. Често пресушува во летниот период, но набргу почнува да тече кога ќе почнат врнежите.[2] На брегот на Спанч, североисточно од Кукуш се наоѓа манастирот „Св. Нектариј Спанчовски“, наречен по реката.

Теренска обука[уреди | уреди извор]

Високо над Стрезово крај Спанч се терените за обука за теренско возење и специјални испити. Оваа обука подразбира преминување на реката и поминување на бројни специјални крајречни препреки.

Наводи[уреди | уреди извор]