Касамли

Координати: 41°5′N 22°53′E / 41.083° СГШ; 22.883° ИГД / 41.083; 22.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Касамли
Μαυροπλαγιά
Касамли is located in Грција
Касамли
Касамли
Местоположба во областа
Касамли во рамките на Кукуш (општина)
Касамли
Местоположба на Касамли во Општина Кукуш и областа Централна Македонија
Координати: 41°5′N 22°53′E / 41.083° СГШ; 22.883° ИГД / 41.083; 22.883
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки округ
ОпштинаКукуш
Општ. единицаКукуш
Надм. вис.&10000000000000251000000251 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно215
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Касамли (грчки: Χειμαδιό, Химадио, до 1927 Κασιμλή, Касамли)[2] — село во Општина Кукуш во Кукушкиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 11 километри северо од градот Кукуш, на неколку километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро и на 8 километри од Коркут. Селото се наоѓа на надморска височина од 251 метри.

Касамли опфаќа површина од 11 квадратни километри[3].

Историја[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Кара Махмутли се состоело од 7 семејства и 20 жители муслимани[4] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година Кара Махмутли имало 100 жители муслимани[5].

Во текот на Балканските војни, селото настрадало од страна на грчките војски.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд, додека од селото се иселиле муслиманските жители[3]. Во 1927 година, селото било преименувано во Химадио.[6]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било чисто бегалско со 97 жители бегалци.[7], додека во 1940 година селото броело 207 жители. Зголемувањето на бројот на жители во селото се должи на населувањето на жители од соседните села. Селото во пописот од 1951 година броело 235 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 307 жители, во 1971 година имало 283 жители, во 1981 година имало 236 жители, додека во 1991 година имало 213 жители[8]. Денеска, населението на селото е 215 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 207 235 307 283 236 213 215
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σαλαμανλή - Χειμαδιό
  3. 3,0 3,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 91–92.
  4. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 164-165.
  5. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 166.
  6. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  7. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  8. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-03-02.