Срчали

Координати: 41°6′N 22°57′E / 41.100° СГШ; 22.950° ИГД / 41.100; 22.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Срчали
Σπουργίτης
Срчали is located in Грција
Срчали
Срчали
Местоположба во областа
Срчали во рамките на Кукуш (општина)
Срчали
Местоположба на Срчали во Општина Кукуш и областа Централна Македонија
Координати: 41°6′N 22°57′E / 41.100° СГШ; 22.950° ИГД / 41.100; 22.950
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки округ
ОпштинаКукуш
Општ. единицаКукуш
Надм. вис.&10000000000000330000000330 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно123
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Срчали (грчки: Σπουργίτης, Спургитис, до 1927 Σερτσελή, Серцели)[2] — село во Општина Кукуш во Кукушкиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 18 километри североисточно од градот Кукуш, на неколку километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро на планината Круша. Селото се наоѓа на надморска височина од 330 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Срчали се состоело од 23 семејства и 38 жители муслимани[3] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година Срчали имало 66 жители муслимани[4].

Во текот на Балканските војни, селото настрадало од страна на грчките војски.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година, во селото биле евидентирани 152 жители, а во 1920 година исто така 152 жители, од кои сите биле Турци. Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд, додека од селото се иселиле муслиманските жители[5]. Во 1927 година, селото било преименувано во Спургитис.[6]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било чисто бегалско со 109 жители бегалци.[7], додека во 1940 година селото броело 310 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 215 жители, на пописот од 1961 година во селото живееле 277 жители, во 1971 година имало 146 жители, во 1981 година имало 111 жители, додека во 1991 година имало 107 жител[8]. Денеска, населението на селото е 123 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 310 215 277 146 111 107 123
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σαλαμανλή - Σπουργίτης
  3. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 166-167.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 167.
  5. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 117.
  6. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  7. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  8. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-03-05.