Ќолеменли

Координати: 41°17.51′N 22°48.18′E / 41.29183° СГШ; 22.80300° ИГД / 41.29183; 22.80300
Од Википедија — слободната енциклопедија
Ќолеменли
Κρητικά
Ќолеменли is located in Грција
Ќолеменли
Ќолеменли
Местоположба во областа
Ќолеменли во рамките на Кукуш (општина)
Ќолеменли
Местоположба на Ќолеменли во Кукушкиот округ и областа Централна Македонија
Координати: 41°17.51′N 22°48.18′E / 41.29183° СГШ; 22.80300° ИГД / 41.29183; 22.80300
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки
ОпштинаКукуш
Општ. единицаАканџали
Надм. вис.&10000000000000380000000380 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно16
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ќолеменли (грчки: Λιθωτό, Литото или Παλαιό Λιθωτό, Палео Литото; до 1927 г. Κιολεμενλή, Ќолеменли[2]) — поранешно село во Дојранско, Егејска Македонија, денес во општината Кукуш на областа Централна Македонија, Грција.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на јужните падини на Беласица, над селото Атли.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Ќолеменли имало 162 жители Турци.[4]

За време на Балканските војни селото е окупирано од грчка војска и во 1913 г. согласно Букурешкиот договор влегло во состав на Грција. Таа 1913 г. населението броело 333 жители. Бидејќи овде минувала фронтовата линија во Првата светска војна, населението значително се намалило, така што во 1920 г. во Ќолеменли се заведени 134 лица.[5] Во 1924 г. по сила на Лозанскиот договор населението како муслиманско е иселено во Турција, а на негово место се доведени Грци од Понт и Кавказ. Во 1927 г. селото е преименувано во Литото. Во 1928 г. селото е заведено како дојденско со 25 семејства сочинети од 86 жители.[6]

Едно од доселеничките маала на Аканџали го носи името Нео Литото, бидејќи старото село на грчки се нарекувало Палео Литото, т.е. Старо Литото.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. „Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας“. Πανδέκτης: Name Changes of Settlements in Greece. Посетено на 12 април 2021.
  3. По топографска карта М1:50 000, издание 1980-1985 „Генеральный штаб“
  4. Кѫнчовъ, Василъ (1900). Македония. Етнография и статистика. София: Българското книжовно дружество. стр. 162. ISBN 954430424X.
  5. Симовски, Тодор Христов (1998). Населените места во Егеjска Македониjа (PDF). I дел. Скопjе: Здружение на децата-бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Печатница „Гоце Делчев“. стр. 125–126. ISBN 9989-9819-5-7.
  6. Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928, Архивирано од изворникот на 30 јуни 2012, Посетено на 30 јуни 2012