Каваклија (Кукушко)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Каваклија
Πέρινθος
Каваклија is located in Грција
Каваклија
Каваклија
Местоположба во областа
Каваклија во рамките на Кукуш (општина)
Каваклија
Местоположба на Каваклија во Општина Кукуш и областа Централна Македонија
Координати: 40°58′N 22°52′E / 40.967° СГШ; 22.867° ИГД / 40.967; 22.867Координати: 40°58′N 22°52′E / 40.967° СГШ; 22.867° ИГД / 40.967; 22.867
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки округ
ОпштинаКукуш
Општ. единицаКукуш
Надм. вис.&1000000000000008400000084 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно45
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Каваклија (грчки: Πέρινθος, Перинтос, до 1926 Καβακλή, Кавакли)[2] — село во Општина Кукуш во Кукушкиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 12 километри југоисточно од градот Кукуш и на 20 километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро, и на 30 километри од градот Солун. Селото се наоѓа на надморска височина од 99 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1848 година рускиот славист Виктор Григорович во своето дело „Есеј за патувањето низ Европска Турција (руски: Очерк путешествия по Европейской Турции), селото го опишал како чисто македонско[3].

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Каваклија се состоело од 15 семејства и 48 мусимани.[4]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година, селото имало 50 жители Македонци[5][6]

По крајот на војната, селото било вклучено во составот на Грција. Во 1928 година, селото било преименувано во Перинтос.[7] Голем дел од муслиманското население заминало од селото кон Турција, додека македонското заминало кон Македонија или Бугарија и на негово место било населено грчко население од Понд. Во 1928 година селото броело 123 жители[8]

Во текот на Грчката граѓанска војна, селото настрадало во голема мера.

Демографија[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, бројот на населението во селото било 37 жители (1913). Селото во пописот од 1940 година броело 202 жители, 1951 година броело 181 жител, на пописот од 1961 година во селото живееле 157 жители, во 1971 живееле 99 жители, во 1981 живееле 25 жители и во 1991 43 жители. Денеска, населението на селото е 46 жители[9].

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 202 181 157 99 25 43 53 46
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Стопанство[уреди | уреди извор]

Бидејќи самото село се наоѓа на поле, селото е богато со жито. Населението се занимава и со сточарство.

Градби[уреди | уреди извор]

Во селото има едно мало училиште, кое не работи, како и една црква која била изградена во 1939 година, и посветена на Светиот крст.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Καβακλή - Πέρινθος
  3. Григорович, В. Очеркъ путешествія по Европейской Турціи, Москва, 1877, стр. 91.
  4. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995. стр. 160-161
  5. Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  6. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 165.
  7. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  8. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  9. http://dlib.statistics.gr/Book/GRESYE_02_0101_00095.pdf