Армутчи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Армутчи
Μεγάλη Βρύση
Армутчи is located in Грција
Армутчи
Армутчи
Местоположба во областа
Армутчи во рамките на Кукуш (општина)
Армутчи
Местоположба на Армутчи во Општина Кукуш и областа Централна Македонија
Координати: 41°0′N 23°47′E / 41.000° СГШ; 23.783° ИГД / 41.000; 23.783Координати: 41°0′N 23°47′E / 41.000° СГШ; 23.783° ИГД / 41.000; 23.783
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки округ
ОпштинаКукуш
Општ. единицаКукуш
Надм. вис.&10000000000000121000000121 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно520
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Армутчи (грчки: Μεγάλη Βρύση, Мегали Вриси, до 1927 Αρμουτσή, Армутци)[2] — село во Општина Кукуш во Кукушкиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 8 километри западно од градот Кукуш, на неколку километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро. Селото се наоѓа на надморска височина од 121 метри.

Армутчи опфаќа површина од 34 квадратни километри[3].

Историја[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Армутчи се состоело од 40 семејства и 105 жители муслимани[4] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година Армутчи имало 350 жители Македонци и 20 Роми[5].

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година, во селото биле евидентирани 330 жители, додека во 1920 година 467 жители Турци. Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд, додека од селото се иселиле муслиманските жители[3]. Во 1926 година, селото било преименувано во Мегали Вриси.[6]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било чисто бегалско со 451 жител бегалци.[7], додека во 1940 година селото броело 732 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 590 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 527 жители, во 1971 година имало 474 жители, во 1981 година имало 468 жители, додека во 1991 година имало 497 жители[8]. Денеска, населението на селото е 520 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 732 590 527 474 468 497 520
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σαλαμανλή - Μεγάλη Βρύση
  3. 3,0 3,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 65.
  4. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 160-161.
  5. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 165.
  6. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  7. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  8. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-03-06.