Карлобаси

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карлобаси
Κρητικά
Карлобаси is located in Грција
Карлобаси
Карлобаси
Местоположба во областа
Карлобаси is located in Кукуш (општина)
Карлобаси
Местоположба на Карлобаси во Кукушкиот округ и областа Централна Македонија
Координати: 41°14.50′N 22°48.54′E / 41.24167° СГШ; 22.80900° ИГД / 41.24167; 22.80900Координати: 41°14.50′N 22°48.54′E / 41.24167° СГШ; 22.80900° ИГД / 41.24167; 22.80900
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки
ОпштинаКукуш
Општ. единицаАканџали
Надм. вис.&10000000000000190000000190 м
Население
 • Вкупноиселено
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Карлобаси или Карљубаси (Κρητικά, Критика, до 1928 Καρλόβασι, Карловаси[1]) — историско село во Дојранско, Егејска Македонија, денес во општината Кукуш на областа Централна Македонија, Грција. Денес не постои бидејќи одамна е припоено кон соседното Аканџали.[2]

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало во подножјето на планината Беласица близу североисточниот брег на Дојранското Езеро и северно од градот Кукуш.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Во Отоманското Царство[уреди | уреди извор]

Во XIX век Карлобаси било мешано македонско-турско село во Дојранската каза. Во „Етнографија на вилаетите Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 Карло Обаси (Carlo Obassi) имало 30 домаќинства, со 37 муслимански и 55 македонски жители.[3][4]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Карљубаси имало 180 жители, од кои 90 Македонци, 70 Турци и 20 Роми.[3][5]

За време на Првата балканска војна селото е окупирано од Бугарија.

Потпаѓање под Грција[уреди | уреди извор]

По Втората балканска војна, селото е припоено кон Грција. Според пописот од 1913 г. Карлобаси (Καρλόμπαση) имало 196 жители, а на следниот попис во 1920 г. во селото се избројани 133 лица.[2][6] По протерувањето на македонското и муслиманското население, властите во селото довеле грчки доселеници, па така во 1928 г. е заведено како наполно доселеничко со 29 семејства и 130 жители.[7] Карлобаси е отсутно од сите наредни пописи, бидејќи е припоено кон соседното село Аканџали.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Жителите на денешното подрачје на Карлобаси во состав на Аканџали се занимаваат со одгледување на тутун, жито и детелина, а делумно е развиено и сточарството.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Καρλόβασι - Κρητικά
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 98.
  3. 3,0 3,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите отсекогаш се изјаснувале како Македонци.
  4. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995. стр. 192 – 193.
  5. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 163.
  6. „Δημήτρης Λιθοξόου. Απαρίθμηση των κατοίκων των νέων επαρχιών της Ελλάδος του έτους 1913. Μακεδονία“. Архивирано од изворникот 2012-07-31. Посетено на 2012-07-31.
  7. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 2012-06-30. Посетено на 2012-06-30.