Жито

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Продукти од житата.
Пченично поле

Житата (житарки) — едногодишни растенија од фамилијата треви (лат. Gramineae). Нивните зрнести плодови се користат во човековата исхрана, прехранбената индустрија, а сеното за добиточна исхрана и постилка.

Видови на житарки[уреди | уреди извор]

а исто така се вбројуваат и

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]