Псевдожитарки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Квинојата не е трева, но нејзините семиња служат за исхрана веќе 6000 години.

Псевдожитарки се скриеносемени (нетревести) растенија што се употребуваат како житарки (кои се треви). Семињата се готват и јадат цели, или се мелат во брашно. Примери за псевдожитарки се штирот (опашкин штир, црвен штир, челенка), квинојата и елдата.[1]

Список на псевдожитарки[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Поимник од земјоделското производство, програми и политика“. Одделение за земјоделство при Универзитетот на Арканзас. http://agglossary.uaex.edu/viewPGlossary1.asp#P. посет. 31 декември 2006 г.  (англиски)