Кањива

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кањива
Кањива како расте близу Силјустани, Перу (3.900 м. н.м.)
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Јадрени евдикоти
Ред: Каранфиловидни
Семејство: Штирови
Потсемејство: Лободовидни
Род: Лобода
Вид: C. pallidicaule
Научен назив
Chenopodium pallidicaule
Aellen

Кањива (од кечуански: qañiwa; науч. Chenopodium pallidicaule) е вид на лобода, слична по карактер и употреба на квинојата.

Растението има значајни корисни особености: издржливост при планински услови на големи височини, големо количество на белковини, антиоксиданси и фенол,[1][2] но не содржи сапонин, кој ја отежнува употребата на квинојата.

Неповолно е тоа што растението не е сосем одомаќинето, па затоа одгледувачите сè уште се соочуваат со нерамномерност во узревањето на зрната.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Total antioxidant capacity and content of flavonoids and other phenolic compounds in canihua (Chenopodium pallidicaule): an Andean pseudocereal“. Mol Nutr Food Res. 52 (6): 708–17. 2008. doi:10.1002/mnfr.200700189. PMID 18537130.
  2. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2020-04-18. Посетено на 2012-08-17.