Дисциплина кичме

Од Википедија — слободната енциклопедија

Дисциплина кичме (Disciplin A Kischme) е југословенска и српска рок група, основана од Душан Којиќ - Која.

Историјат[уреди | уреди извор]

Дисциплина кичме е основана по распадот на групата Шарло акробата. Во 2014 година, групата го променила составот на членовите, при што била воведена усна хармоника.[1]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Во април 2014 година, групата го објавила видеото за песната „Зависник од моќта“ (Ovisnik o moći).[2]

Концертни настапи[уреди | уреди извор]

Концерти во Македонија[уреди | уреди извор]

Во текот на својата долга кариера, Дисциплина кичме повеќепати настапиле во Македонија: Во мај 2014 година, групата свирела во Скопје, на фестивалот „Здраво млади“. На 29 август 2014 година, групата настапила во Радовиш, на фестивалот „Аква-парк фест“.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Наташа Спирова, „Рокенролот се претвори во бесмислена забава“, Дневник, година XVIII, број 5553, петок, 29 август 2014, стр. 21.
  2. Наташа Спирова, „Рокенролот се претвори во бесмислена забава“, Дневник, година XVIII, број 5553, петок, 29 август 2014, стр. 21.
  3. Наташа Спирова, „Рокенролот се претвори во бесмислена забава“, Дневник, година XVIII, број 5553, петок, 29 август 2014, стр. 21.