Станица Аканџали

Координати: 41°15′24″N 22°49′34″E / 41.2567° СГШ; 22.8261° ИГД / 41.2567; 22.8261
Од Википедија — слободната енциклопедија
Станица Аканџали
Σταθμός Μουριών
Станица Аканџали is located in Грција
Станица Аканџали
Станица Аканџали
Координати: 41°15′24″N 22°49′34″E / 41.2567° СГШ; 22.8261° ИГД / 41.2567; 22.8261
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
Население (2011)[1]
 • Вкупно1.040
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Станица Аканџали (грчки: Σταθμός Μουριών) — село во Општина Кукуш во Кукушкиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Според пописот од 2011 година, селото има 1.040 жители.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото е сместено на 35 километри северно од градот Кукуш, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро.

Знаменитости[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Починати
  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.