Димонци (Кукушко)

Координати: 41°12′N 22°48′E / 41.200° СГШ; 22.800° ИГД / 41.200; 22.800
Од Википедија — слободната енциклопедија
Димонци
Άγιος Χαράλαμπος
Димонци is located in Грција
Димонци
Димонци
Местоположба во областа
Димонци во рамките на Кукуш (општина)
Димонци
Местоположба на Димонци во Општина Кукуш и областа Централна Македонија
Координати: 41°12′N 22°48′E / 41.200° СГШ; 22.800° ИГД / 41.200; 22.800
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки округ
ОпштинаКукуш
Општ. единицаКукуш
Надм. вис.&10000000000000310000000310 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно163
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Димонци или Димуча (грчки: Άγιος Χαράλαμπος, Агиос Хараламбос, до 1926 Δημούτσα, Димуча)[2] — село во Општина Кукуш во Кукушкиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 23 километри северозападно од градот Кукуш, на неколку километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро, во Дојранската котлина. Селото се наоѓа на надморска височина од 310 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Димонци се состоело од 36 семејства и 48 жители Македонци[3][4] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година Саламаново имало 70 жители Македонци[3][5].

Селото било под влијание на Бугарската егзархија. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живееле 64 Македонци.[6].

Во текот на Втората балканска војна, селото било опожарено од страна на грчките војски а самото македонско население било принудено да побегне од своите домови. Затоа, во пописот од 1913 година, селото било регистрирано како напуштено село без жители. Голем дел од македонското население заминало од селото кон Македонија во Струмица и на негово место било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. Во 1926 година, селото било преименувано во Агиос Хараламбос.[7]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било чисто бегалско со 78 жители бегалци.[8], додека во 1940 година селото броело 206 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 366 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 232 жители, во 1971 година имало 165 жители, во 1981 година имало 131 жител, додека во 1991 година имало 138 жители. Денеска, населението на селото е 163 жители.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 206 366 232 165 131 138 163
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σαλαμανλή - Γαλλικόν
  3. 3,0 3,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  4. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 162-163.
  5. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 164.
  6. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 98-99.
  7. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  8. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.