Коркутово

Координати: 41°2′N 22°57′E / 41.033° СГШ; 22.950° ИГД / 41.033; 22.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Коркутово
Τέρπυλλος
Коркутово is located in Грција
Коркутово
Коркутово
Местоположба во областа
Коркутово во рамките на Кукуш (општина)
Коркутово
Местоположба на Коркутово во Општина Кукуш и областа Централна Македонија
Координати: 41°2′N 22°57′E / 41.033° СГШ; 22.950° ИГД / 41.033; 22.950
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки округ
ОпштинаКукуш
Општ. единицаКукуш
Надм. вис.&10000000000000213000000213 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно600
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Коркутово или Коркут (грчки: Τέρπυλλος, Терпилос, до 1926 Κιορκούτ, Коркут)[2] — село во Општина Кукуш во Кукушкиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 11 километри североисточно од градот Кукуш, на неколку километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро. Селото се наоѓа на надморска височина од 213 метри.

Кара Махмутли опфаќа површина од 45 квадратни километри[3].

Историја[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Коркутово се состоело од 90 семејства и 265 жители муслимани[4] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година Коркут имало 820 жители муслимани[5].

Во текот на Балканските војни, селото настрадало од страна на грчките војски.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд, додека од селото се иселиле муслиманските жители[3]. Во 1927 година, селото било преименувано во Терпилос.[6]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било чисто бегалско со 848 жители бегалци,[7] додека во 1940 година селото броело 1257 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 1040 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 1019 жители, во 1971 година имало 708 жители, во 1981 година имало 734 жители, додека во 1991 година имало 605 жители[8]. Денеска, населението на селото е 73 жители според пописот од 2001 година.

Денеска, населението на селото е 600 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 1257 1040 1019 708 734 605
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σαλαμανλή - Κιορκούτ
  3. 3,0 3,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 119.
  4. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 162-163.
  5. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 166.
  6. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  7. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  8. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-03-02.