Севендекли (Кукушко)

Координати: 41°0′N 23°1′E / 41.000° СГШ; 23.017° ИГД / 41.000; 23.017
Од Википедија — слободната енциклопедија
Севендекли
Επτάλοφος
Севендекли is located in Грција
Севендекли
Севендекли
Местоположба во областа
Севендекли во рамките на Кукуш (општина)
Севендекли
Местоположба на Севендекли во Општина Кукуш и областа Централна Македонија
Координати: 41°0′N 23°1′E / 41.000° СГШ; 23.017° ИГД / 41.000; 23.017
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки округ
ОпштинаКукуш
Општ. единицаКукуш
Надм. вис.&10000000000000518000000518 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно521
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Севендекли (грчки: Επτάλοφος, Епталофос, до 1926 Σεβεντεκλή, Севендекли)[2] — село во Општина Кукуш во Кукушкиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 15 километри североисточно од градот Кукуш, на неколку километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро на планината Круша. Селото се наоѓа на надморска височина од 518 метри.

Севендекли опфаќа површина од 35 квадратни километри[3].

Историја[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година, во селото биле евидентирани 464 жители, додека во 1920 година 445 жители Турци. Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд, додека од селото се иселиле муслиманските жители[3]. Во 1926 година, селото било преименувано во Епталофос.[4]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било чисто бегалско со 119 жители бегалци.[5], додека во 1940 година селото броело 201 жител. Селото во пописот од 1951 година броело 175 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 601 жител, во 1971 година имало 585 жители, во 1981 година имало 505 жители, додека во 1991 година имало 719 жител[6]. Денеска, населението на селото е 521 жител според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 201 175 601 585 505 719 521
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σαλαμανλή - Επτάλοφος
  3. 3,0 3,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 114.
  4. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  5. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  6. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-03-04.