Арбур

Координати: 40°59′N 22°59′E / 40.983° СГШ; 22.983° ИГД / 40.983; 22.983
Од Википедија — слободната енциклопедија
Арбур
Κορωνούδα
Арбур is located in Грција
Арбур
Арбур
Местоположба во областа
Арбур во рамките на Кукуш (општина)
Арбур
Местоположба на Арбур во Општина Кукуш и областа Централна Македонија
Координати: 40°59′N 22°59′E / 40.983° СГШ; 22.983° ИГД / 40.983; 22.983
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки округ
ОпштинаКукуш
Општ. единицаКукуш
Надм. вис.&10000000000000341000000341 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно321
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Арбур или Арбури (грчки: Κορωνούδα, Коронуда, до 1927 Άρμπουρ, Арбур)[2] — село во Општина Кукуш во Кукушкиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 11 километри западно од градот Кукуш, на неколку километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро. Селото се наоѓа на надморска височина од 341 метри.

Арбур опфаќа површина од 16 квадратни километри[3].

Историја[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Алексово се состоело од 360 жители муслимани[4]

Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живееле 360 Турци[5].

Во текот на Втората балканска војна, селото било опожарено од страна на грчките војски. И покрај овој факт, на пописот од 1913 година во селото биле регистрирани 501 жител[3].

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд, додека муслиманското население било принудено да го напушти селото. Во 1927 година, селото било преименувано во Коронуда.[6]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било чисто бегалско со 438 жители бегалци.[7], додека во 1940 година селото броело 884 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 399 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 442 жители, во 1971 година имало 403 жители, во 1981 година имало 274 жители, додека во 1991 година имало 322 жители[8]. Денеска, населението на селото е 321 жител според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 884 399 442 403 274 322 321
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σαλαμανλή - Μυλοχώρι
  3. 3,0 3,1 Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 63–64.
  4. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 162-163.
  5. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 98-99.
  6. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  7. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  8. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-02-29.