Сари Дуанли

Координати: 41°11′N 22°53′E / 41.183° СГШ; 22.883° ИГД / 41.183; 22.883
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сари Дуанли
Πετράδες
Сари Дуанли is located in Грција
Сари Дуанли
Сари Дуанли
Местоположба во областа
Сари Дуанли во рамките на Кукуш (општина)
Сари Дуанли
Местоположба на Сари Дуанли во Општина Кукуш и областа Централна Македонија
Координати: 41°11′N 22°53′E / 41.183° СГШ; 22.883° ИГД / 41.183; 22.883
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки округ
ОпштинаКукуш
Општ. единицаКукуш
Надм. вис.&10000000000000467000000467 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно12
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Сари Дуанли (грчки: Πετράδες, Петрадес, до 1927 Σαρή Δογανλή, Сари Доганли)[2] — село во Општина Кукуш во Кукушкиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 17 километри североисточно од градот Кукуш, на неколку километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро на планината Круша. Селото се наоѓа на надморска височина од 467 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Сари Дуанли се состоело од 25 семејства и 80 жители муслимани[3] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година Сари Дуанли имало 90 жители муслимани[4].

Во текот на Балканските војни, селото било опожарено од страна на грчките војски.

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година, во селото биле евидентирани 59 жители, додека во 1920 година 49 жители Турци. Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд, додека од селото се иселиле муслиманските жители[5]. Во 1926 година, селото било преименувано во Килади.[6]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било чисто бегалско со 94 жители бегалци.[7], додека во 1940 година селото броело 188 жители. Селото во пописот од 1951 година поради Грчката граѓанска војна било напуштено, на пописот од 1961 година, во селото живееле 99 жители, во 1971 година имало 15 жители, во 1981 година имало 19 жители, додека во 1991 година имало 148 жител[8]. Денеска, населението на селото е 12 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 188 108 99 15 19 12
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σαλαμανλή - Πετράδες
  3. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 164-165.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 166.
  5. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 112.
  6. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  7. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  8. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-03-04.