Џевапли

Координати: 40°59′N 22°52′E / 40.983° СГШ; 22.867° ИГД / 40.983; 22.867
Од Википедија — слободната енциклопедија
Џевапли
Λαοδικηνό
Џевапли is located in Грција
Џевапли
Џевапли
Местоположба во областа
Џевапли во рамките на Кукуш (општина)
Џевапли
Местоположба на Џевапли во Општина Кукуш и областа Централна Македонија
Координати: 40°59′N 22°52′E / 40.983° СГШ; 22.867° ИГД / 40.983; 22.867
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки округ
ОпштинаКукуш
Општ. единицаКукуш
Надм. вис.&10000000000000100000000100 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно247
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Џевапли (грчки: Λαοδικηνό, Лаодикино — село во Општина Кукуш во Кукушкиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 13 километри северно од градот Кукуш и на неколку километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро како и во непосредна близина на селото Поторес[2]. Селото се наоѓа на надморска височина од 226 метри.

Демографија[уреди | уреди извор]

По крајот на војната, селото било вклучено во составот на Грција. Во 1927 година во селото живееле 19 бегалски семејства со вкупно 56 жители.[3] Во 1928 година селото било преименувано во Лаодикино[4]. Голем дел од муслиманското население заминало од селото кон Турција и на негово место било населено грчко население од Понд. Со наредба на Владата на Грција, во 1927 година, селото се соединило со Поторес, Мухали, Чалисли и Докузли во една заедничка населба под името Агија Кирјаки. Поради тоа, селото во понатамошните пописи престанало да се води како посебна населба.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Симовски, Тодор Христов; Здружение на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија (1998). Населените места во Егејска Македонија Д. 1. Скопје: Печатница „Гоце Делчев”.
  3. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  4. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.