Прејди на содржината

Вакуфи

Координати: 40°53′N 22°43′E / 40.883° СГШ; 22.717° ИГД / 40.883; 22.717
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вакуфи
Γαλλικός
Вакуфи is located in Грција
Вакуфи
Вакуфи
Местоположба во областа
Вакуфи во рамките на Кукуш (општина)
Вакуфи
Местоположба на Вакуфи во Општина Кукуш и областа Централна Македонија
Координати: 40°53′N 22°43′E / 40.883° СГШ; 22.717° ИГД / 40.883; 22.717
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки округ
ОпштинаКукуш
Општ. единицаКукуш
Надм. вис.&1000000000000005500000055 м
Население (2001)[1]
 • Вкупно67
Час. појасEET (UTC+2)
 • Лето (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Вакуфи (грчки: Βακούφι)[2] — село во Општина Кукуш во Кукушкиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 18 километри југозападно од градот Кукуш, на неколку километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро, на 30 километри од градот Солун. Селото се наоѓа на надморска височина од 77 метри.

Вакуфи опфаќа површина од 4 квадратни километри[3].

Според Тодор Симовски, селото всушност претставува големопоседнички имот на семејството Флорос кое располагало со 4.000 декари обработлива земја.

Демографија

[уреди | уреди извор]

Во 1940 година селото броело 42 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 56 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 66 жители, во 1971 година имало 33 жители, во 1981 година имало 62 жители, додека во 1991 година имало 77 жители. Денеска, населението на селото е 67 жители.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 42 56 66 33 62 77 67
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија
  1. Фактичка состојба на населението и домовите во Грција според пописот од 18 март 2001 г. (PDF 39 Мб). Државен завод за статистика на Грција. 2003.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σαλαμανλή - Γαλλικόν
  3. Симовски, Тодор Христов; Здружение на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија (1998). Населените места во Егејска Македонија Д. 1. Скопје: Печатница „Гоце Делчев”.