Долно Сари Ќој

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Долно Сари Ќој
Κάτω Ποταμιά
Долно Сари Ќој is located in Грција
Долно Сари Ќој
Долно Сари Ќој
Местоположба во областа
Долно Сари Ќој is located in Кукуш (општина)
Долно Сари Ќој
Местоположба на Долно Сари Ќој во Општина Кукуш и областа Централна Македонија
Координати: 40°57′N 22°56′E / 40.950° N; 22.933° E / 40.950; 22.933Координати: 40°57′N 22°56′E / 40.950° N; 22.933° E / 40.950; 22.933
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки округ
ОпштинаКукуш
Општ. единицаКукуш
Надм. вис.&10000000000000209000000209 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно105
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (DST)EEST (UTC+3)

Долно Сариќој (грчки: Κάτω Ποταμιά, Като Потамија, до 1928 Σαρή Κιόι, Сариќој)[2] — село во Општина Кукуш во Кукушки округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 8 километри југоисточно од градот Кукуш (Килкис), на неколку километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро. Селото се наоѓа на надморска височина од 209 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ , издадена во Цариград во 1878 година и статистиката на машкото население од 1873, Долно Сариќој се состоело од 20 семејства со 70 жители муслимани[3] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година Долно Сариќој имало 70 жители муслимани[4].

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година, во селото биле евидентирани 236 жители (заедно со Горно Сари Ќој), додека во 1920 година 141 жител Турчин. Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд, додека од селото се иселиле муслиманските жители[5]. Во 1928 година, селото било прекрстено во Като Потамија.[6]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било чисто бегалско со 290 жители бегалци.[7], додека во 1940 година селото броело 207 жители. Селото во пописот од 1951 година броело 157 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 136 жители, во 1971 година имало 114 жители, во 1981 година имало 127 жители, додека во 1991 година имало 82 жители[8]. Денеска, населението на селото е 62 жители според пописот од 2011 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 207 157 136 114 127 82 105 62
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σαλαμανλή - Κάτω Ποταμιά
  3. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 162-163.
  4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 165.
  5. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански карактеристики. II. Скопје: Институт за национална историја. стр. 74.
  6. Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971
  7. Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928
  8. Folketeljing 2011, revidert