Ново Попово

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ново Попово
Νέο Μυριόφυτο
Ново Попово is located in Грција
Ново Попово
Ново Попово
Координати: 41°12′56″ N; 22°48′45″ E / 41.2156° СГШ; 22.8125° ИГД / 41.2156; 22.8125Координати: 41°12′56″ N; 22°48′45″ E / 41.2156° СГШ; 22.8125° ИГД / 41.2156; 22.8125
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукуш
Население
 • Вкупно55
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Ново Попово (грчки: Νέο Μυριόφυτο, Нео Мириофито или Ново Попово)[1] — село во Општина Кукуш во Кукушкиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 35 километри северно од градот Кукуш и на неколку километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро. Селото се наоѓа на надморска висина од 340 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

Селото претставува нова доселеничка населба, изградена во 1928 година на само 1 километар од селото Попово.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1940 година селото броело 91 жител. Селото во пописот од 1951 година броело 68 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 93 жители, во 1971 година имало 31 жител, во 1981 година имало 22 жители, додека во 1991 година имало 33 жители. Денеска, населението на селото е 101 жител.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011
Население 91 68 93 31 22 33 101
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]