Пазарли

Координати: 40°58′N 23°3′E / 40.967° СГШ; 23.050° ИГД / 40.967; 23.050
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пазарли
Μελάνθιο
Пазарли is located in Грција
Пазарли
Пазарли
Местоположба во областа
Пазарли во рамките на Кукуш (општина)
Пазарли
Местоположба на Пазарли во Општина Кукуш и областа Централна Македонија
Координати: 40°58′N 23°3′E / 40.967° СГШ; 23.050° ИГД / 40.967; 23.050
ЗемјаГрција
ОбластЦентрална Македонија
ОкругКукушки округ
ОпштинаКукуш
Општ. единицаКукуш
Надм. вис.&10000000000000516000000516 м
Население (2011)[1]
 • Вкупно123
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)

Пазарли (грчки: Μελάνθιο, Мелантио, до 1927 Παζαρλή, Пазарли)[2] — село во Општина Кукуш во Кукушкиот округ, Егејска Македонија, денес во областа Централна Македонија, Грција.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа на 16 километри југоисточно од градот Кукуш, на неколку километри од грчко-македонската граница, во близина на североисточниот брег на Дојранското Езеро на планината Круша. Селото се наоѓа на надморска височина од 516 метри.

Историја[уреди | уреди извор]

По крајот на Балканските војни, селото било вклучено во составот на Грција. На пописот од 1913 година, во селото биле евидентирани 240 жители, додека во 1920 година 276 жители Турци. Според Лозанскиот договор, во селото било населено грчко население од Мала Азија, Источна Тракија и Понд, додека од селото се иселиле муслиманските жители[3]. Во 1926 година, селото било преименувано во Мелантио.[4]

Демографија[уреди | уреди извор]

Во 1928 година селото било чисто бегалско со 61 жител бегалец.[5] По крајот на Грчката граѓанска војна, селото било обновено. Селото во пописот од 1951 година броело 110 жители, на пописот од 1961 година, во селото живееле 397 жители, во 1971 година имало 260 жители, во 1981 година имало 196 жители, додека во 1991 година имало 193 жител[6]. Денеска, населението на селото е 235 жители според пописот од 2001 година.

Еве преглед на населението во сите пописни години, од 1940 г. до денес:

Година 1940 1951 1961 1971 1981 1991 2001 2011 2021
Население 110 397 260 196 193 235 123
Извор за 1940-1991 г.: Т. Симовски, Населените места во Егејска Македонија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Попис на населението од 2011 г. Трајно население“. Државен завод за статистика на Грција.
  2. Μετονομασίες των Οικισμών της Ελλάδας. Σαλαμανλή - Παρόχθιο
  3. Симовски, Тодор (1998). Населените места во Егејска Македонија : географски, етнички и стопански одлики. II дел. Скопје: Институт за национална историја. стр. 105.
  4. „Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  5. „Κατάλογος των προσφυγικών συνοικισμών της Μακεδονίας σύμφωνα με τα στοιχεία της Επιτροπής Αποκαταστάσεως Προσφύγων (ΕΑΠ) έτος 1928“. Архивирано од изворникот 20 јуни 2012. Посетено на 20 јуни 2012.
  6. „Folketeljing 2011, revidert“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2015-09-24. Посетено на 2016-03-08.